Podsumowanie 8. targów Kompozyt-EXPO

© Raven Media

Udostępnij:

W minionym tygodniu w Krakowie odbyła się 8. edycja targów Kompozyt-EXPO, jednego z najważniejszych wydarzeń w branży kompozytów.  W tym roku wzięła w nim udział rekordowa liczba 230 wystawców z Polski oraz zagranicy, m.in. Białorusi, Czech, Chin, Francji, Holandii, Japonii, Niemiec, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Olbrzymią zaletą tych targów jest możliwość spotkania w jednym miejscu i czasie naszych dotychczasowych kontrahentów. To jednak nie wszystko – obecność tutaj jest także świetną okazją do nawiązania kontaktu z nowymi klientami z branży, począwszy od producentów materiałów, maszyn i urządzeń do ich obróbki aż po klientów końcowych. Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu i już dziś nie mogę się doczekać przyszłorocznej edycji – ocenił 8. Międzynarodowe Targi Kompozyt-EXPO Julian Eder z firmy HELM AG.Materiały kompozytowe idealnie sprawdzają się w produkcji krótkich serii danego wyrobu – samo stworzenie modelu i formy jest relatywnie tańsze w porównaniu np. z koniecznością użycia wtryskarek i nie wymaga zastosowania wielkich maszyn czy kosztownych inwestycji. Nawet najbardziej wymyślny przedmiot można stworzyć raptem w tydzień. Konieczne jest wykonanie modelu a następnie formy, z której wytwarzany jest końcowy wyrób kompozytowy. Klient dostaje dokładnie ten produkt, którego oczekuje, bez konieczności uruchamiania skomplikowanych i drogich linii produkcyjnych – na tym właśnie polega innowacyjność kompozytów. Coraz częściej też wypierają tradycyjne materiały, których zastąpienie jakimikolwiek innymi do tej pory wydawało się niemożliwe. Za przykład mogą służyć prezentowane na targach kompozytowe pręty zbrojeniowe.

Nie spodziewaliśmy się aż tak dużego nimi zainteresowania! – stwierdził Grzegorz Troch, prezes zarządu firmy Trokotex. – Na czym polega ich innowacja? Są tańsze i bardziej wytrzymałe od stali. Odporne na korozję i czynniki chemiczne, łatwe w transporcie, wygodne w montażu. Znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle hydrotechnicznym czy energetycznym, budownictwie drogowym oraz w branży budowlanej – wykorzystuje się je do przygotownaia zbrojeń fundamentów i słupów.

Nowością tegorocznej edycji była strefa Active Zone. Zaprezentowano w niej sprzęt sportowy, do produkcji którego użyto innowacyjnych materiałów kompozytowych. Uwagę zwiedzających przykuły m.in. bolidy wyścigowe, łódź AGH Solar Boat, bezzałogowy samolot Aero Team ILK AGH, motocykl elektryczny E-moto AGH, łazik i rakieta AGH Space Systems czy kajaki z firmy Tedi Sport.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również Strefa Prezentacji Technicznych oraz seminaria, organizowane we współpracy m.in. z Polskim Towarzystwem Materiałów Kompozytowych i Akademią Górniczo-Hutniczą pt. ”Kompozyty w pracach badawczo-rozwojowych jednostek naukowych w Polsce”.

Wystawę coraz chętniej odwiedzają również studenci, chcący związać swoją karierę zawodową z branżą kompozytów. Targi są dla nich świetną okazją do rozmowy z potencjalnym pracodawcą.

Młodych, zdolnych inżynierów na targach przybywa – to bardzo budujące. Innowacje w technologii powinny rodzić się w uczelnianych murach, a następnie być rozwijane w polskich firmach produkcyjnych. Nasza firma od lat wspiera studentów w pogłębianiu wiedzy, rozwoju projektów badawczych oraz transferze tych rozwiązań do biznesu. Bardzo istotna jest dla nas współpraca dziedziny nauki i przemysłu. Zależy nam na tym, aby ograniczyć drenaż mózgów. Bardzo chętnie zatem gościmy studentów na naszym stoisku – mówi Janusz Golonka, Product Manager w firmie C-L.

– Te targi są wielkim świętem kompozytów. Nie ma ważniejszego wydarzenia, które skupiałoby właściwie całą branżę w jednym miejscu. Dlatego nie wyobrażam sobie, żebyśmy nie pojawili się tutaj w przyszłym roku i w kolejnych latach – mówił Karol Strączkowski, prezes zarządu TR Solution.Zadowolenia z udziału w targach nie kryła również Agnieszka Szurała, reprezentująca firmę 3M. – Wystawiamy się tutaj pierwszy raz, ale już dziś mogę powiedzieć, że będziemy stałym uczestnikiem targów Kompozyt-EXPO. Bardzo się cieszymy, że możemy tutaj zaprezentować nasze innowacyjne rozwiązania, dedykowane kompozytom.

Równocześnie z Międzynarodowymi Targami Kompozyt-Expo odbywały się 3. Międzynarodowe Targi Izolacji Przemysłowych 4Insulation oraz 2. Targi Efektywności Energetycznej w Przemyśle EFE, dzięki czemu goście mogli w jednym miejscu i czasie porównać szeroką ofertę przemysłową dla kilku branży.

Przyszłoroczna edycja targów odbędzie się w dniach 18-19 października 2018 r.

Źródło: Targi w Krakowie

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również