Poleko i Komtechnika: 1 dzień za nami

Poleko

25 edycja targów POLEKO i KOMTECHNIKA rozpoczęta. Pierwszy dzień tej imprezy obfitował w ciekawe spotkania i merytoryczne debaty dotyczące ochrony środowiska i ekonomii.

Tegoroczne targi Poleko i Komtechnika w Poznaniu zainaugurowało uroczyste otwarcie oraz gala wręczenia nagród, podczas której ogłoszono laureatów prestiżowych nagród: Złotego Medalu MTP oraz Acanthus Aureus.

Lista produktów nagrodzonych Złotym Medalem MTP

Lista firm nagrodzonych Acanthus Aureus

Otwarcie targów odbyło się w Centrum Konferencyjno-Kongresowym Sala Ziemi. W uroczystości wzięli udział m.in. Marcin Korolec, minister środowiska, Grażyna Henclewska (podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki), Andrzej Jagusiewicz (główny inspektor ochrony środowiska) oraz przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i miejskich. Międzynarodowe Targi Poznańskie były reprezentowane przez prezesa zarządu dr Andrzeja Byrta.

Minister środowiska, Marcin Korolec, wspomniał o optymistycznych perspektywach dla całej branży ekologicznej. W ostatnich latach wsparcie finansowe ze strony środków unijnych na rzecz środowiska wyniosło 8 miliardów Euro. W latach 2013-2020 z tej strony możemy liczyć na wsparcie w wysokości 100 miliardów złotych, co stanowi dobrą wiadomość dla wszystkich firm biorących udział w tych targach. Grażyna Henclewska, nawiązując do 25-lecia targów POLEKO, gratulowała jubileuszu i życzyła kolejnych udanych lat targowych.

Debatą inaugurującą tegoroczną 25. edycję POLEKO była konferencja pt. „Ekologia w jedności z ekonomią". W dyskusji udział wzięli: Marcin Korolec - minister środowiska, Andrzej Kepel - prezes Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody SALAMANDRA, Andrzej Malinowski - prezydent Pracodawcy RP, Konrad Szymański - poseł Europarlamentu oraz Tomasz Żylicz - profesor z Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie debaty poruszano kwestie związane z ekologią i ekonomią, a również z tym, co ma wpływ i może decydować o stopniu trudności połączenia tych dwóch dziedzin. Globalne ustawodawstwo, wspólny rynek, polityka międzynarodowa, kryzys gospodarczy - to tylko przykłady aspektów, jakie trzeba rozważyć i przeanalizować, aby tak naprawdę zrozumieć trudności z powiązaniem ekonomii i ekologii, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Pytania publiczności oscylowały wokół tematu konsultacji zmian legislacyjnych z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi, zwracały uwagę również na wyważenie słów w samym tytule debaty, ponieważ dla przedstawicieli firm powinna to być ekonomia w jedności z ekologią.

Zdecydowanie najważniejszym pytaniem debaty było więc: w jaki sposób konstruować Polskie prawo środowiskowe tak, aby było przychylne przedsiębiorcy? Organizatorem wydarzenia były Międzynarodowe Targi Poznańskie - w zamyśle ma być to cykl corocznych konferencji, mających harmonijnie łączyć zagadnienia ochrony środowiska z tematami gospodarczymi.

Na POLEKO rozpoczął się cykl 3-dniowych wydarzeń cieszących się co roku bardzo dużym zainteresowaniem: Forum Czystej Energii, Forum Recyklingu oraz Glob Pełen Energii. W pawilonie 6A, gdzie „króluje" energia odnawialna, tłoczno było zarówno w salce, gdzie odbyło się Forum, jak i w czaszy konferencyjnej, gdzie przebiegała debata Globu z udziałem Tomasza Zubilewicza.

W trakcie Forum poruszano m.in. takie kwestie jak: najnowsze uregulowania prawne w odniesieniu do energetyki odnawialnej, mikroinstalacje, finansowanie OZE, nowe modele biznesowe w fotowoltaice czy nowe zastosowanie kolektorów słonecznych. Podczas Globu natomiast dyskutowano o stagnacji w układach solarnych i przedstawiano błędy w instalacjach słonecznych. Paneliści oraz uczestnicy debaty zastanawiali się również czy budownictwo energooszczędne musi być drogie.

Równie ciekawie przebiegały dyskusje podczas Forum Recyklingu (pawilon 5A). Tematem przewodnim dzisiejszych rozmów była edukacja ekologiczna w gminach. Omawiano mechanizmy i narzędzia oddziaływania na mieszkańców, poruszono temat zysków i kosztów selektywnej zbiórki odpadów w gminach, a także przygotowanie surowca dla recyklera. 

Wśród kilkunastu wydarzeń, które odbywały się w trakcie pierwszego dnia targów, warto zwrócić uwagę na debiut konferencji „Zieleń przyuliczna - pielęgnacja przed zimą", która odbyła się w ramach targów Komtechnika. Zaproszeni eksperci prezentowali prawidłowy dobór maszyn do pielęgnacji, konserwację urządzeń oraz systemów nawadniania i fontann na terenach zieleni miejskiej przed zimą oraz metody zabezpieczania zieleni miejskiej na zimę (na przykładzie Poznania).

Kolejne dni targów Poleko i Komtechnika zapowiadają się równie ciekawie. Warto zapoznać się z programem na www.poleko.mtp.pl i odwiedzić targi w Poznaniu.
Targi POLEKO i KOMTECHNIKA oraz Salon DWORZEC i INVESTFIELD potrwają do 10 października 2013 roku.

http://poleko.mtp.pl 

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę