Poliimidowe etykiety a lutowanie bezołowiowe

Dyrektywa WEEE 2002/96/WE w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz dyrektywa ROHS 2002/95/WE w sprawie ograniczenia stosowania niektórych substancji niebezpiecznych w sprzęcie elektronicznym wprowadzają wymóg stosowania procesów lutowniczych bez użycia ołowiu.

Lutownicze stopy bezołowiowe, np. Sn/Ag/Cu, o punktach topnienia sięgających 280°C, wymagają wyższych temperatur niż tradycyjne stopy cynowo-ołowiowe (Sn/Pb), co z kolei wymusza większą kontrolę nad procesami termicznymi w czasie lutowania oraz stosowanie wysokoodpornych materiałów znakujących. W świetle tych dyrektyw każdy materiał do produkcji etykiet musi przejść weryfikację. Jeśli w danym procesie, który obecnie podlega wyższym temperaturom, stosowany był np. poliester (który w konsekwencji staje się bezużyteczny), to musi zostać on zastąpiony przez inny materiał, np. poliimid.
W związku z powyższym Pakom Sp. z o.o. z Gdyni, autoryzowany przedstawiciel amerykańskiej firmy Polyonics Inc., oferuje poliimidowe etykiety funkcjonujące w szczególnie trudnych warunkach i wysokich temperaturach (np. w procesie lutowania falowego) oraz odporne na silnie żrące związki chemiczne. Poliimid (PI) jest tworzywem termoplastycznym używanym jako materiał do wytwarzania etykiet z kodami kreskowymi, ponieważ wytrzymuje temperatury występujące w procesie produkcji płytek drukowanych (PCB), nie kurcząc się ani nie topiąc. Zapewnia więc trwałą bazę do nadruku powierzchniowego, co pozwala na spełnienie wymagań norm jakości wydruku kodów kreskowych (PN-EN ISO/IEC 15416:2004, ANSI X3.182-1990). Wyższe temperatury mogą również oznaczać konieczność wymiany etykiet z poliimidu na jeszcze bardziej odporne, np. na wykonane z materiału XF 582 lub innych najnowszych tworzyw firmy Polyonics Inc. - także takie etykiety są w ofercie spółki Pakom.
(ak)

www.etykiety.info

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę