Polski przemysł obronny rośnie w siłę. Powstaje pierwszy bezzałogowiec taktyczny

thales, lotnictwo, wojsko, przemysł obronny ©

Udostępnij:

WB Electronics i Thales podpisały kluczową umowę o współpracy. Dzięki niej możliwe stanie się zbudowanie pierwszego polskiego bezzałogowca.

 Jednym z kluczowych programów operacyjnych w ramach modernizacji Sił Zbrojnych RP jest dostarczenie polskiej armii bezzałogowych systemów powietrznych (BSP). Po trzech latach dialogu technicznego Inspektorat Uzbrojenia MON podjął decyzję o budowie BSP średniego zasięgu siłami polskiego przemysłu obronnego. Jednocześnie MON zapowiedział, że BSP klasy taktycznej zostaną pozyskane w ramach umowy międzyrządowej od zagranicznego kontrahenta. Powodem takiej decyzji jest brak możliwości budowy takiego systemu w Polsce.

Dzięki zawartemu porozumieniu możliwe stało się zbudowanie polskiego bezzałogowego statku powietrznego klasy taktycznej średniego zasięgu – Gryf. Umowa zakłada budowę polskiego BSP klasy taktycznej średniego zasięgu Gryf bazującego na doświadczeniach i technologiach systemu Watchkeeper 450. Współpraca zakłada budowę BSP Gryf w polskich zakładach i zgodnie z wymaganiami MON. Co więcej, zgodnie z porozumieniem technologie krytyczne (np. data link, komputer misyjny, oprogramowanie, niektóre głowice obserwacyjne, elementy kryptograficzne, integracja z systemami C4ISR) będą opracowane przez polskich inżynierów. Pozwoli to uzyskać pełną kontrolę nad oferowanym polskiej armii systemem a także kluczami szyfrowania, co pozwoli zabezpieczyć podstawowe interesy kraju.

Źródło: Informacja WB Electronics

Udostępnij:

Drukuj
MM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również