Polskie roboty dostarczone armii

© PIAP

Udostępnij:

BALSA – Lekki Robot Rozpoznawczy zaprojektowany i zbudowany przez specjalistów Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (PIAP) spełnia wymogi stawiane przez polską armię. Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej oficjalnie potwierdził pozytywne zakończenie testów. Pierwszy egzeplarz trafił już na wyposażenie Sił Zbrojnych RP.

Testy odbyły się jako jeden z etapów realizacji umowy pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON, a Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów instytut naukowo-badawczy podlegający Ministerstwu Rozwoju. Przedmiotem kontraktu jest dostawa 53 kompletów inżynieryjnych robotów wsparcia misji EOD/IED (usuwania amunicji wybuchowej i improwizowanych ładunków wybuchowych), kryptonim BALSA - Lekki Robot Rozpoznawczy (LRR).Lekkie Roboty Rozpoznawcze przeznaczone są dla pododdziałów rozpoznania inżynieryjnego i EOD. Wesprą żołnierzy w krytycznych sytuacjach, bez narażania ich życia i zdrowia. Według założeń taktyczno-technicznych, za pomocą robota będzie można prowadzić rozpoznanie w trudnodostępnym, niebezpiecznym terenie, np. w rejonach zaminowanych, w rejonach objętych działaniami specjalnymi. Operator wykorzystując robota będzie mógł przeszukać środki transportu pod kątem obecności przedmiotów niebezpiecznych, czy dokonać inspekcji rowów przydrożnych i przepustów. Obserwację terenu w zmiennych warunkach natężenia światła, zapewnią wysokiej rozdzielczości kamery: dzienno-nocna z oświetlaczami podczerwieni i termowizyjna.

Umowa na dostawę 53 kompletów Inżynieryjnego robota pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a PIAP została podpisana 18 maja 2016 r. Testy urządzenia prowadzone były od końca sierpnia 2016 r. i potwierdziły spełnianie wymagań Wstępnych Założeń Taktyczno -Technicznych. Pierwszy robot wraz z niezbędnym osprzętem został już dostarczony armii. Kolejne dostawy BALSY, zgodnie z umową odbędą się do końca czerwca 2017 i 2018 roku.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również