Pracowity koniec roku

RAFAMET

Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. zbuduje tokarki dla klientów z Serbii i Czech. Podpisany w grudniu kontrakt dotyczy budowy tokarki karuzelowej KCM 150 N dla serbskich kolei. Zamówiona maszyna służy do obróbki kolejowych zestawów kołowych.

Klient dał 12 miesięcy na jej wybudowanie, co oznacza, że w listopadzie tego roku obrabiarka będzie już w Serbii.
- Nie jest to dla nas szczególnie trudny termin, ponieważ tokarka należy do mniejszych, jakie produkujemy w naszej firmie. Oczywiście, każde zamówienie jest inne, realizowane pod indywidualne zapotrzebowanie klienta. Podobnie jest i w tym przypadku - mówi Paweł Michalewski, dyrektor sprzedaży zagranicznej w RAFAMET S.A.

Serbskie koleje wybrały obrabiarkę RAFAMET-u na podstawie przetargu, w którym uczestniczyło jeszcze kilka innych firm.
- Inwestycja finansowana jest ze środków Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, co wiąże się z bardzo skomplikowaną procedurą przetargową. Jednak udało nam się przez nią szczęśliwie przebrnąć i nasza oferta okazała się najlepsza - mówi Krzysztof Pestkowski, kierownik sprzedaży prowadzący ten projekt.

To nie pierwszy kontrakt producenta z Kuźni Raciborskiej na serbskim rynku. W 2004 r. RAFAMET przeprowadził dwie modernizacje starszych typów obrabiarek. Przed rozpadem byłej Jugosławii współpraca ta była jeszcze bardziej intensywna. - Nasza historia związana z tamtym rynkiem jest dosyć bogata. W sumie dostarczyliśmy tam ponad 100 różnych obrabiarek, z czego 20 na potrzeby kolei - wspomina Paweł Michalewski.

W grudniu RAFAMET podpisał także kontrakt z klientem z Czech na dostawę tokarki do regeneracji zestawów kołowych typu UBF 112N. - Negocjacje trwały kilka miesięcy. Dotyczyły postaci technicznej maszyny, która musi być wyposażona w potrzebne klientowi urządzenia i narzędzia - mówi Ryszard Grygiel, kierownik sprzedaży w RAFAMET S.A.

Standardowo obrabiarka UBF 112N pozwala na wykonanie obróbki zestawów kołowych do 1120 mm średnicy tocznej. Zamówiona przez Czechów maszyna będzie mogła wykonać obróbkę większych elementów, do 1250 mm, co pozwoli toczyć na niej nie tylko zestawy wagonowe, ale także lokomotywowe.

Klient ma już jedną obrabiarkę wyprodukowaną przez RAFAMET. Jest to maszyna starszej generacji, typu UBC, przez lata dosyć mocno wyeksploatowana, ale wciąż będąca w użytku.
- Klientowi przybywa zleceń, potrzebuje więc drugiej obrabiarki, tym razem oczywiście nowoczesnej. Cieszy nas to, że po raz kolejny zdecydował się na naszą maszynę - mówi R. Grygiel.

Zeszły rok zakończył się dla RAFAMET-u odbiorami wstępnymi trzech obrabiarek: UBF 112N dla klienta z Rosji oraz dwóch UGE 150N dla kontrahenta krajowego i belgijskiego. Na przełomie listopada i grudnia odbył się również odbiór UBF 112N przez klienta z Australii. Specyfika tego kontraktu polegała na bardzo krótkim, bo trzymiesięcznym, czasie realizacji. Tokarka została wyprodukowana, zmontowana i przekazana odbiorcy w terminie.

www.rafamet.com.pl

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę