Prairie Mining będzie wydobywać węgiel koksujący w Polsce

LW Bogdanka

Prairie Mining ogłosiła rezultaty badań laboratoryjnych prób pobranych z nowo wykonanego odwiertu, z obszaru przyszłej kopalni Jan Karski. Wykonane badania wykazały występowanie węgla koksującego typu 34 o niskiej zawartości popiołu. Dzięki znakomitym parametrom jakościowym węgiel z KWK Jan Karski może być sprzedany za wyższą cenę.

Prairie dostrzega duże i rosnące zapotrzebowanie na ten rodzaj surowca ze strony europejskiego przemysłu stalowego. Wysokojakościowy węgiel koksujący typu 34 będzie stanowił 75% produkcji KWK Jan Karski. Pozyskane dane mają również duże znaczenie dla przyszłości Lubelskiego Zagłębia Węglowego, w szczególności jego chełmskiej części, którą postrzegano do tej pory głównie przez pryzmat produkcji węgla energetycznego.

Wyniki realizowanego programu eksploracyjnego wykazały, że Jan Karski będzie kopalnią produkującą węgiel koksujący typu 34, podczas gdy historycznie Lubelskie Zagłębie Węgla kojarzone było wyłącznie z produkcją węgla energetycznego. To doskonała okazja dla regionu lubelskiego, a w szczególności chełmskiego, aby stać się wiodącym europejskim dostawcą węgla koksującego dla przemysłu stalowego – komentuje Ben Stoikovich, prezes Prairie. – Wyniki testów potwierdzają, że węgiel koksujący typu 34, będzie stanowić nawet 75% produkcji kopalni Jan Karski. Oznacza to, że nasz produkt będzie droższy niż zakładaliśmy we Wstępnym Studium Wykonalności opracowanym w 2016 r. W związku z zamykaniem kopalni w Czechach i restrukturyzacją polskiego sektora, węgiel koksujący z KWK Jan Karski z powodzeniem znajdzie odbiorców na europejskim rynku węgla – dodaje Ben Stoikovich.

Prairie zakończyła odwiert Kulik 1 na terenie kopalni Jan Karski, który dzięki szerszej średnicy umożliwił zebranie wystarczającej ilości węgla z pokładu 391 i przeprowadzenie szczegółowych badań jakości surowca. Testy zostały przeprowadzone w certyfikowanych ośrodkach w Polsce i Wielkiej Brytanii. Badania prób pobranych z najnowszego odwiertu, pokazały, że wydobywany węgiel będzie jeszcze lepszej jakości, niż to wynikało z testów wcześniejszych odwiertów wykonanych na terenie koncesyjnym Prairie Mining. Węgiel typu 34, który będzie produktem końcowym z kopalni Jan Karski, charakteryzuje się m.in. dużo mniejszą zawartością popiołu (3,5%) oraz lepszą jakością w porównaniu z węglem typu 34 oferowanym przez innych producentów. Wyniki przeprowadzonych badań zostaną włączone do studium techniczno-finansowego przygotowywanego aktualnie przez China Coal, strategicznego partnera Prairie.

Wyniki badań zostaną przedstawione regionalnym producentom stali, z którymi Spółka kontynuuje rozmowy na temat przyszłej sprzedaży i dostaw węgla koksującego typu 34.

Dzięki bardzo dobrym parametrom jakościowym, cena węgla koksującego z kopalni Jan Karski będzie o ok. 10% wyższa od uznanych za benchmark cen węgli oferowanych przez innych światowych producentów np. Rio Tinto Hunter Valley.

Rosnący import węgla

Według informacji Eurostat, w zeszłym roku znacząco wzrósł import węgla do Polski oraz spadła krajowa produkcja tego surowca. W 2017 r. Polska wyprodukowała 65,8 mln ton węgla kamiennego, czyli o ok. 6 mln ton mniej niż w 2016 r, w tym samym okresie popyt utrzymał się na wysokim poziomie. Efektem jest rosnące uzależnienie od importu węgla do Polski (13,3 mln ton węgla w 2017 r.) i wzrost importu o ok. 60% r/r.

Zwiększone zapotrzebowanie na węgiel sektora stalowego

W 2017 r. światowy rynek stali umocnił się, a kluczowi producenci jak ArcelorMittal w Europie, Nucor Corporation w USA i POSCO w Korei Południowej odnotowali wyższe przychody. Jednocześnie ograniczenia w produkcji węgla typu 34 w ostatnich latach, zmusiły niektórych producentów stali do wprowadzenia zmian procesu dostaw i produkcji, generujących dodatkowe koszty i mających wpływ na bieżącą produkcję.

Według Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej szacowane polskie zużycie wyrobów stalowych w 2017 r. wyniesie około 13,5 miliona ton, wobec 13,1 milionów ton w 2016 r., a ciągu najbliższych trzech lat ma osiągnąć poziom 15 milionów ton. Wzrost przypisywany jest rozwojowi branż motoryzacyjnej oraz artykułów gospodarstwa domowego, których Polska jest europejskim liderem.

W 2016 r. Polska sprowadziła 7,2 miliona ton stali. W tym samym czasie istotnie wzrósł także eksport, który wyniósł 5,2 miliona ton stali. Wysoki poziom popytu na polską stal, głównie z krajów spoza UE, w szczególności z Ukrainy, Rosji i Turcji, spowodował ujemny bilans handlowy na poziomie 4,5 mln ton, ponieważ Polska nie była w stanie zaspokoić popytu.

Źródło: Prairie Mining

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę