Profesjonalne mycie części

Denios

Komentarz Jacka Szczepanika, wiceprezesa firmy Denios

Przemysłowe profesjonalne mycie części to obecnie dynamicznie rozwijająca się gałąź przemysłu. Złożone mechanizmy, jak np. samochód, zawierają tysiące elementów, które przed procesem montażu, malowania itd. muszą spełniać określone parametry czystości powierzchni. Mycie części w przypadku przemysłowych wielkich serii zawsze jest sprawą indywidualną. Specjalistyczne firmy (jak Denios/Purima) projektują i budują wodne urządzenia do mycia dla dużych klientów z obszarów motoryzacji, lotnictwa i kosmonautyki, techniki kolejowej i komunikacyjnej oraz z przemysłu gumy i tworzyw sztucznych. Przy uwzględnieniu właściwości, geometrii i wymaganej czystości danej części inżynierowie projektują indywidualne rozwiązania systemowe – ręczne lub zautomatyzowane.

Każde urządzenie myjące opiera się na specjalnie opracowanych technologiach. Zanim dane urządzenie zostanie skierowane do produkcji w firmie, odbywają się wnikliwe próby laboratoryjne i mycia testowe, służące opracowaniu właściwych wymagań czystości, odpowiedniej metody mycia i ewentualnie koniecznych dodatków czyszczących. W swoim długoletnim doświadczeniu w realizacji różnorodnych projektów Denios/Purima przygotował już wiele typów urządzeń myjących.

Takie urządzenia przelotowe jak Rototronic i Flowtronic odznaczają się precyzją, dużą przepustowością przy jednoczesnym spełnianiu wysokich wymagań dotyczących czystości. Modularna struktura różnych technologii umożliwia bardzo elastyczne układy i procesy mycia. Urządzenia wysokociśnieniowe wykorzystują wodę pod wysokim ciśnieniem do usuwania uporczywych zabrudzeń powierzchni albo wypływek odkuwki. Pozwalają efektywnie czyścić również części o dużych gabarytach. Urządzenia płucząco-kontrolne z kolei myją węże lub rury i w drugim etapie sprawdzają ich szczelność. Odpowiednio filtrowane i nieprzerwanie sprawdzane media o dużej prędkości przepływu zapewniają skuteczne oczyszczanie. Urządzenia modułowe natomiast ułatwiają elastyczne dostosowanie do zmieniających się części i wymagań co do ich mycia. Myjki ultradźwiękowe, płuczki bądź urządzenia suszące mogą być łączone w jednostkę myjącą i dowolnie rekonfigurowane.

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę