Przekładnie stożkowe i ślimakowe w ofercie Elesa+Ganter

Przekładnie stożkowe i ślimakowe w ofercie Elesa+Ganter Elesa+Ganter

Firma Elesa+Ganter roszerzyła ofertę przekładni o nowe modele – przekładnie stożkowe GN 3971 oraz przekładnie ślimakowe GN 3975. Nowe produkty są polecane do stosowania tam, gdzie konieczne jest kątowe przeniesienie napędu. Dotyczy to przede wszystkim mechanizmów ręcznych i wolnobieżnych. Uszczelniona obudowa nowych przekładni zabezpiecza je przez zanieczyszczeniami. Przekładnie są w pełni bezobsługowe i nasmarowane trwale smarem stałym.

Obserwacje potrzeb klientów pozwalają nam stale dopracowywać ofertę standardowych elementów maszyn. Nowe modele przekładni pozwalają operatorom urządzeń na zaoszczędzenie czasu, ponieważ nie wymagają obsługi i smarowania. Wysoka precyzja i jakość wykonania zapewniają komfort użytkowania na długi czas. – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.
Rys. 1 Przekładnia stożkowa GN 3971
Rys. 2 Przekładnia ślimakowa GN 3975

Budowa i szczegóły techniczne przekładni stożkowych GN 3971

Przekładnie pozwalają na przekazywanie stosunkowo wysokiego momentu obrotowego przy zachowaniu małych wymiarów. Można je wykorzystać do zmiany kierunku napędu zarówno ręcznego, jaki i mechanicznego.

Obudowa przekładni stożkowych GN 3971 jest wykonana z aluminium, a jej powierzchnię anodowano na kolor naturalny.

Cechy produktu:

  • Przekładnia jednostopniowa (średnica wałka czynnego taka sama jak wałka biernego)
  • Kąt 90°, przełożenie przekładni 1:1 
  • Koła zębate stożkowe łukowe ze stali hartowanej
  • Wały osadzane na łożyskach kulkowych
  • Dostępna w różnych wersjach wymiarów gabarytowych oraz średnic wałów
Rys. 3 Budowa przekładni stożkowej GN 3971

Budowa i szczegóły techniczne przekładni ślimakowych GN 3975

Przekładnie ślimakowe GN 3975 znajdują najczęstsze zastosowanie w aplikacjach przenośnikowych, gdzie jest wymagana duża wydajność i wysokość podnoszenia przy jednocześnie małej prędkości przesuwu taśmy przenośnika. 

Cechy produktu:

  • Obudowa z aluminium, anodowana
  • Śruba przekładni (ślimak) ze stali, koło przekładni (ślimacznica) z mosiądzu, łożyska kulkowe. 
  • Przekładnia dostępna w siedmiu rodzajach przełożenia w zakresie od 13 do 65, przy czym dla przełożeń od 18 wzwyż mechanizm przekładni jest samohamowny.
  • W zależności od przełożenia przekładni istnieje możliwość obrócenia koła ślimacznicy w stanie spoczynku poprzez moment obrotowy ze strony wyjściowej.
Rys. 4 Budowa przekładni ślimakowych GN 3975

Zalety przekładni 

Przekładnie stożkowe GN 3971 oraz ślimakowe GN 3975 cechują się niewielkimi rozmiarami. Obudowy są uszczelnione, co zabezpiecza przed dostaniem się zanieczyszczeń do wnętrza przekładni. Duża liczba otworów montażowych w obudowie przekładni pozwala na proste i wygodne mocowanie w dowolnym położeniu lub ustawieniu. Położenie kątowe względem siebie wpustów na wałku czynnym i biernym może być dowolne. Wszystkie te cechy czynią nowe przekładnie bardzo uniwersalnymi elementami kątowego przeniesienia napędu w różnego typu maszynach i urządzeniach.  

Przekładnie ślimakowe GN 3975 znajdują zastosowanie tam, gdzie jest wymagane uzyskanie małej prędkości obrotowej przy dużym momencie wyjściowym z przekładni. 

Rys. 5 Przykłady zastosowań przekładni stożkowych i ślimakowych

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę