Rafamet umacnia swoją pozycję na rynku afrykańskim

Rafamet tokarka UGE 300 N © Rafamet

Udostępnij:

Fabryka Obrabiarek Rafamet wyprodukuje i jeszcze w tym roku dostarczy odbiorcy z Mauretanii tokarkę podtorową UGE 400 N. Konstrukcja obrabiarki umożliwia reprofilowanie kół ciężkich pojazdów szynowych, których maksymalny nacisk na oś wynosi aż 40 ton.

Maszyna zostanie zamontowana w zakładzie, w którym eksploatowana jest już inna tokarka wyprodukowana w Kuźni Raciborskiej.- Zamówiona przez klienta z Mauretanii tokarka podtorowa UGE 400 N obrabiać będzie zestawy kołowe ciężkich lokomotyw spalinowych bez konieczności wymontowywania zestawów z pojazdów. Nasza maszyna spełnia specjalne wymaganie klienta, jej konstrukcja pozwala na obróbkę kół pojazdów, których maksymalny nacisk na oś wynosi aż 40 ton. Jednocześnie, konstrukcja ta jest niezwykle sztywna i gwarantuje utrzymanie geometrii maszyny pomimo tak dużego obciążenia - wyjaśnia Edyta Pałamarz, kierownik sprzedaży w firmie Rafamet.

 - Obrabiarka będzie pracować w trudnych warunkach klimatycznych, w Nouadhibou - w stolicy ekonomicznej Mauretanii. Każda nasza maszyna pracująca w tamtym regionie to spore wyzwanie dla naszych konstruktorów, którzy już przy poprzedniej dostawie do Mauretanii skutecznie uporali się z przeciwnościami klimatycznymi, tj. całoroczną wysoką temperaturą, bliskością Atlantyku z jednej strony, ale też z bezpośrednim sąsiedztwem Sahary z drugiej strony - dodaje Andrzej Rustanowicz, dyrektor eksportu w Fabryce Obrabiarek.

Zamawiającym jest SNIM, zarządca infrastruktury kolejowej w Mauretanii, największy w tym kraju pracodawca, a zarazem jedna z największych firm wydobywczych w Afryce. Wspomniane wcześniej oczekiwania odbiorcy wynikają bezpośrednio z przeznaczenia super ciężkich lokomotyw, których zestawy kołowe będą reprofilowane przez tokarkę firmy Rafamet. Te pojazdy szynowe służą do transportu rud żelaza i stanowią część spektakularnego składu kolejowego o długości ok. 3 km.

- Mauretańskie szlaki kolejowe słyną z najdłuższych pociągów towarowych na świecie. Składają się na nie: 4 lokomotywy, ok. 200 wagonów (z których każdy jest przystosowany do przewozu 85 ton rud żelaza) i kilku wagonów osobowych będących dużą atrakcją turystyczną. Masa całego pociągu wynosi ok. 22 tys. ton - mówi Andrzej Rustanowicz.

Zawarty w lutym kontrakt to drugie zamówienie mauretańskiej firmy w spółce z Kuźni Raciborskiej. W tym samym zakładzie, w którym zamontowana zostanie obrabiarka podtorowa od blisko dwóch lat pracuje wyprodukowana w Kuźni Raciborskiej tokarka typu KCM 150 N. Maszyna służy do wytaczania otworów w kołach kolejowych. Jak podkreślają przedstawiciele fabryki, jej niezawodna praca bez wątpienia zwiększyła szanse zdobycia kolejnego zamówienia.- Odbiorca docenił naszą terminowość, wysoką jakość i profesjonalny serwis - podsumowuje A. Rustanowicz. - Tokarka UGE 400 N zostanie uruchomiona u klienta jeszcze w tym roku.


Źródło: Rafamet

Udostępnij:

DrukujMM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również