Relacja z Dni Otwartych Jungheinrich 2019 we Wrocławiu

Jungheinrich

Jubileuszowa 10. edycja Dni Otwartych Jungheinrich Polska we Wrocławiu upłynęła pod znakiem automatyzacji, ogniw litowo-jonowych oraz bezpieczeństwa w zakładzie. Jednocześnie impreza ta pokazała, że za każdą technologią przede wszystkim stoją jej użytkownicy.

Odbywające się na wrocławskich Bielanach Dni Otwarte firmy Jungheinrich były doskonałą okazją do zapoznania się z ofertą firmy i jej rozwiązaniami. Tego było natomiast bardzo dużo, włącznie z pierwszym wózkiem podnośnikowym ze zintegrowanym akumulatorem litowo-jonowym ERC 216zi i zeszłorocznym ETV 216i, które znalazły się nie tylko w centrum hali, ale i zainteresowania gości. Mogli oni bowiem osobiście zasiąść na miejscu operatora i przekonać się o funkcjonalnościach prezentowanych urządzeń.

Relacja z Dni Otwartych Jungheinrich 2019 we Wrocławiu zdjęcie w treści artykułu

Prawdopodobnie trudno byłoby znaleźć osobę niepowiązaną z branżą, która widziała tyle wózków widłowych zgromadzonych w jednym miejscu. Naturalnie robiło to duże wrażenie, ale też stanowiło doskonałą okazję do ich wypożyczenia lub zakupu. Producent z okazji 25-lecia istnienia firmy przygotował bowiem 25 używanych wózków widłowych JUNGSTARS w atrakcyjnych cenach.

Interaktywne stanowisko pokazujące proces regeneracji wózków natomiast przekonywało, że używane urządzenie może równać się z tym fabrycznie nowym – nawet pod względem 12-miesięcznej gwarancji. Dzięki dotykowemu ekranowi można było przekonać się, w jaki sposób poszczególne elementy pojazdu zostały odnowione i porównać z efektem w rzeczywistości.

Relacja z Dni Otwartych Jungheinrich 2019 we Wrocławiu zdjęcie w treści artykułu

Dzisiejsze procesy intralogistyczne zmierzają w stronę automatyzacji. Organizator targów pokazał to m.in. za pomocą wózka do kompletacji wyposażonego w system easyPILOT, który autonomicznie podąża za jego operatorem i usprawnia procesy magazynowe. Prezentowany również na Dniach Otwartych system EasyAccess to natomiast połączenie automatyzacji i środków bezpieczeństwa, ponieważ dzięki technologii RFID pozwala on wykorzystywać pojedynczym pracownikom tylko konkretne funkcjonalności danego urządzenia. Niweluje to więc ryzyko, że któryś z zatrudnionych wykorzysta wózek do nieodpowiednich celów i jednocześnie usprawnia sam proces wypożyczania go.

Relacja z Dni Otwartych Jungheinrich 2019 we Wrocławiu zdjęcie w treści artykułu

O bezpieczeństwie w magazynie, który narażony jest na wybuch spowodowany wydzielaniem się wodoru z ładowanych baterii, wypowiedział się Paweł Krzemiński, specjalista ds. akumulatorowni Jungheinrich Polska:

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami, magazyny, w których pracują elektryczne wózki widłowe zasilane bateriami trakcyjnymi z elektrolitem wodnym muszą posiadać specjalnie przygotowane, dobrze wentylowane miejsca do ich ładowania. To szczególne bezpieczeństwo należy zachować ze względu na łatwopalny wodór uwalniający się podczas procesu ładowania. Dobra wentylacja akumulatorowni  pozwoli uniknąć wytworzenia się strefy wybuchowej. Największą emisyjność wodoru w procesie ładowania wykazują baterie kwasowo-ołowiowe, tzw. baterie żelowe są niskoemisyjne. Alternatywą dla wózków widłowych z kwasowymi bateriami trakcyjnymi jest technologia litowo-jonowa. Akumulatory li-ion są bezobsługowe i nie uwalniają wodoru podczas ładowania. Oceny instalacji wentylacji pomieszczenia dokonuje się na podstawie normy PN-EN 62485-3. Nasze moduły wentylacyjne ograniczają swoją budową rozszerzanie się strefy zagrożonej wybuchem (strefy EX), a wodór zbierający się pod tzw. okapem jest bezpiecznie wyprowadzany systemem kanałów na zewnątrz obiektu. Stosowane wentylatory przewidziane są do pracy w tzw. strefie 2 i klasie wybuchowości IIC dla wodoru, zapewniając bezpieczeństwo podczas ładowania baterii kwasowo-ołowiowych.

Relacja z Dni Otwartych Jungheinrich 2019 we Wrocławiu zdjęcie w treści artykułu

Paweł Krzemiński zwrócił także uwagę na system kolejkowania, który optymalizuje i monitoruje proces ładowania baterii:

– Planując akumulatorownię, należy zadbać o to, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń hali oraz skrócić czas obsługi i wymiany akumulatorów. Efektywne wykorzystanie obszaru do ładowania akumulatorów pozwoli przeznaczyć zaoszczędzoną przestrzeń na przykład na instalacje regałową. Dla zwiększenia kontroli nad wykorzystaniem i bieżącym stanem akumulatorów można dodatkowo zastosować system kolejkowania i nadzoru akumulatorowni. Pozwala on kontrolować procesy ładowania poszczególnych akumulatorów, by wykorzystać w pełni ich możliwości w jak najdłuższym czasie eksploatacji. System umożliwia monitorowanie akumulatorowni online z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do internetu, a ewentualne zdarzenia są archiwizowane.

Relacja z Dni Otwartych Jungheinrich 2019 we Wrocławiu zdjęcie w treści artykułu

Nie zabrakło oczywiście prelekcji ekspertów, które cieszyły się dużą popularnością wśród odwiedzających. Prelegenci opowiedzieli o automatyzacji, technologii litowo-jonowej oraz bezpieczeństwie w magazynie. W przerwach od teorii można było natomiast zaznać trochę praktyki i odbyć przejażdżkę na wózku EKX na wysokości 13 metrów. W imprezie wzięli także udział partnerzy firmy Jungheinrich, którzy na 11 stanowiskach prezentowali swoje produkty oraz dbali o rozrywkę gości za pomocą technologii VR.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę