Rozkładany most typu "zrób to sam"

© Hiroshima University

Udostępnij:

W Japonii przeprowadzono testy mobilnego mostu 4.0, które wykazały, że rozkładana konstrukcja nadaje sie do bezpiecznego użytku przez pieszych i pojazdy osobowe.

Most został rozłożony bez fundamentów przy udziale kilku osób. Bodźcem do jego zaprojektowania były nawracające kataklizmy, notorycznie niszczące infrastrukturę w rejonach, w których pomoc inżynieryjna nie zawsze jest dostępna. Stąd konstrukcja została pomyślana tak, żeby mogła zostać w prosty sposób rozłożona bez udziału ciężkiego sprzętu, np. dźwigów.Razem z mostem rozkłada się również jezdnia, co znacząco przyspiesza całą operację. Rozwiązanie takie może mieć kluczowe znaczenie w sytuacjach wymagających szybkiego reagowania, gdy od tempa wybudowania drogi zależy czas dotarcia do potrzebujących pomocy. Most można też wielokrotnie składać i przewozić przy wykorzystaniu jednej ciężarówki.

Most wykorzystuje opatentowaną strukturę nożyc łączącą dwie cechy: wytrzymałość i łatwość rozłożenia nawet przez niewykwalifikowane osoby. Składa się ona z elementów w kształcie X zintegrowanych z główną konstrukcją, zainspirowaną japońskim origami. Rozłożenie mostu trwa zaledwie godzinę, a samo rozprężanie konstrukcji jedynie ok. 5 min.

Źródło: www.alphagalileo.org

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również