Rozpoczął się montaż kotła nowej elektrociepłowni w Kędzierzynie

© Azoty

Udostępnij:

Na terenie Grupy Azoty KĘDZIERZYN odbyło się uroczyste podwieszenie walczaka, a tym samym rozpoczęcie montażu kotła nowej elektrociepłowni, budowanej na potrzeby kędzierzyńskiego zakładu.

Uroczyste podwieszenie walczaka kończy jeden z ważniejszych etapów realizacji kontraktu zawartego przez RAFAKO z Grupą Azoty KĘDZIERZYN w 2014 r. o wartości 320 mln zł netto.- Dzisiejsze wydarzenie ma podwójny wymiar; z jednej strony jest symbolem pozytywnych, zgodnych z harmonogramem i oczekiwanych przez nas działań związanych z realizacją całej inwestycji. Jest także bardzo ważny dla społeczności Grupy Azoty KĘDZIERZYN. Budowa nowej elektrociepłowni jest konieczna z punktu widzenia naszej działalności - powiedział Adam Leszkiewicz, Prezes Zarządu Grupy Azoty KĘDZIERZYN w trakcie uroczystości, dziękując RAFAKO, jak i wszystkim podwykonawcom i pracownikom za sprawną i terminową realizację inwestycji.

- Nie tak dawno odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej elektrociepłowni. Dziś uroczyście dokonujemy podwieszenia walczaka. Wszystko odbywa się zgodnie z przyjętym harmonogramem i bardzo dobrze wróży całemu projektowi - powiedziała Agnieszka Wasilewska-Semail, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalna RAFAKO S.A. - Dzisiejsza uroczystość jest bliska sercu wszystkich rafakowców. Montaż walczaka, nazywanego sercem kotła, jest symbolicznym momentem i kamieniem milowym nie tylko dla naszego zakładu wytwórczego, ale też wszystkich osób zaangażowanych w ten projekt. Z tego miejsca dziękuję wszystkim za gigantyczną pracę, jaką włożyliście w to, by realizacja projektu odbywała się zgodnie z harmonogramem. Dziękuję też inwestorowi za dotychczasową współpracę, która układa się wzorowo - dodała prezes RAFAKO, podkreślając, że w prace, oprócz zewnętrznych podwykonawców, zaangażowana jest także ENERGOTECHNIKA - firma z Grupy RAFAKO.

W branży energetycznej podwieszenie walczaka, czyli uposadowienie go w konstrukcji nośnej, nie bez powodu jest tak uroczyście celebrowane. Walczak nazywany jest "sercem kotła", gdyż dla kotłów z tzw. naturalną cyrkulacją stanowi najważniejszy element jego części ciśnieniowej, w którym następuję oddzielenie wody od pary. Oddzielona woda spływa rurami opadowymi w dół, zaś para wodna przechodzi do dalszej części kotła, aby potem w formie pary przegrzanej napędzać turbinę.Źródło: CentrumPR

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również