Rynek mebli w Polsce

Przemysł meblarski należy do najszybciej rozwijających się branż przemysłu przetwórczego. Już w pierwszych latach transformacji systemowej był ?lokomotywą" rozwoju przemysłu. Producenci mebli wykazali duże zdolności przystosowawcze do funkcjonowania w gospodarce rynkowej. Czynnikiem, który stworzył warunki do rozwoju, była ekspansja eksportowa mebli.

Tendencje, jakie występowały w przemyśle meblarskim zdeterminowały jego rosnące znaczenie w gospodarce:

- Na rozwój przemysłu meblarskiego i jego modernizację wpływ miało zaangażowanie kapitału zagranicznego.

- Przemysł meblarski jest liczącym się eksporterem, ponad 3/4 swojej produkcji przeznacza na eksport, głównie na wymagające rynki Unii Europejskiej.

- Producenci mebli osiągają relatywnie dobre wyniki finansowe, uzależnione w większym stopniu od eksportu, niż od rynku krajowego.

Te przesłanki stworzyły korzystne uwarunkowania rozwojowe dla przemysłu meblarskiego i utrwaliły jego pozycję na rynkach europejskich.

 Szybki  wzrost produkcji

Na potencjał produkcyjny przemysłu meblarskiego składa się około 450 przedsiębiorstw zatrudniających > 49 osób, w tym tylko 90 zatrudniających powyżej 249 osób. W 2006 r. zakłady te zrealizowały produkcję o wartości 20,4 mld z_ (w cenach bieżących). Obok produkcji mebli w zakładach dużych, które decydują o wolumenie i charakterze produkcji - jest też wiele zakładów małych lub rzemieślniczych, które wzbogacają rynkową ofertę głównie o meble oryginalne, unikalne pod względem wzornictwa i o dużym wkładzie pracy ręcznej. Szacuje się, że zakłady małe wytwarzają około 1/4 wszystkich mebli wyprodukowanych w Polsce. Przemysł meblarski zatrudnia łącznie co najmniej 130 tys. osób, z tego ponad 110 tys. przypada na zakłady określane umownie jako ?duże" (zatrudniające powyżej 49 osób).  W latach 1995 - 2006 produkcja przemysłu meblarskiego wzrosła ponad pięciokrotnie. Wprawdzie nastąpiło zmniejszenie produkcji mebli w okresie dekoniunktury, ale proeksportowe nastawienie firm meblarskich złagodziło skutki niskiego popytu krajowego; od 2002 r. nastąpił ponownie szybki wzrost produkcji przeznaczanej na eksport i na rynek krajowy, na którym popyt wzrastał. Najwięksi producenci mebli cechują się zazwyczaj specjalizacją w określonych rodzajach mebli, np. Zakłady Mebli Giętych ?FAMEG" obsługują większość rynku mebli giętych, Fabryka Nowy Styl produkuje krzesła, Przedsiębiorstwo Adriana i Fabryka Mebli w Łowyniu specjalizują się w meblach tapicerowanych, a fabryki Bodzio w Goszczu, Atlas w Nowym Tomyślu i BRW w Mielcu wytwarzają meble kuchenne. Przemysł meblarski charakteryzuje się wysokimi standardami jakości, które są wyznaczane przez czołowe fabryki, do których wraz z kapitałem zagranicznym napłynęły nowe techniki i technologie produkcji i nowe metody zarządzania. Duże firmy, sprzedając znaczną część swojej produkcji na rynkach europejskich, narzucają obowiązujące standardy jakościowe dotyczące zarówno samych mebli, procesów produkcyjnych, jak też produktów, materiałów i komponentów zużywanych do ich wytwarzania.

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę