Siemens startuje z eksploatacją systemu magazynowania energii elektrotermicznej

Siemens, energia elektryczna, energia cieplna, magazynowanie © Siemens

Udostępnij:

Siemens Gamesa jako pierwszy na świecie rozpoczął korzystanie z systemu magazynowania energii elektrycznej i cieplnej, o czym poinformowano podczas ceremonii otwarcia magazynu. Ta innowacyjna technika umożliwia przechowywanie dużych ilości energii w ekonomiczny sposób, a tym samym pozwala na oddzielenie wytwarzania i wykorzystania energii elektrycznej. 

Magazyn ciepła, który został uroczyście otwarty w Hamburgu-Altenwerder, zawiera około 1000 ton skał wulkanicznych, które są nośnikiem energii. Jest zasilany energią elektryczną przekształconą w gorące powietrze za pomocą grzałki oporowej i dmuchawy, która podgrzewa skałę do temperatury 750°C. W przypadku szczytów zapotrzebowania system ETES (ang. Electric Thermal Energy Storage) wykorzystuje turbinę parową do reelektryfikacji zmagazynowanej energii. W ten sposób zakład pilotażowy ETES może przechowywać do 130 MWh energii cieplnej przez tydzień. Ponadto pojemność magazynowa systemu pozostaje niezmienna przez cały cykl ładowania.Myśl przewodnia 

Celem instalacji pilotażowej jest ewidencja systemowego magazynowania ciepła w sieci oraz szeroko zakrojone przetestowanie magazynowania ciepła. W ramach kolejnych działań Siemens Gamesa planuje wykorzystanie swojej technologii magazynowania w komercyjnych projektach oraz zwiększenie pojemności i mocy magazynowej. Celem w najbliższej przyszłości jest gromadzenie energii w zakresie kilku gigawatogodzin. Jedna gigawatogodzina odpowiada dziennemu zużyciu energii elektrycznej przez około 50 000 gospodarstw domowych.

– Wraz z uruchomieniem naszego zakładu pilotażowego ETES osiągnęliśmy ważny krok na drodze do wprowadzenia wysokowydajnych systemów magazynowania energii. Nasza technologia umożliwia przechowywanie niskim kosztem energii elektrycznej dla wielu tysięcy gospodarstw domowych. W ten sposób pokazujemy elementarny moduł dla dalszego rozwoju energii odnawialnej i sukcesu transformacji energetycznej – mówi Markus Tacke, prezes Siemens Gamesa. Firma koncentruje się na osiągnięciu kosztów magazynowania energii poniżej 10 centów za kWh. Technologia ta zmniejsza koszty magazynowania do ułamka kosztu zwykłej baterii.Liczne testy przynoszą efekty

Instytut Termodynamiki Inżynieryjnej Politechniki Hamburskiej oraz lokalne przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Hamburg Energie są partnerami w innowacyjnym projekcie Future Energy Solutions, finansowanym przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energetyki w ramach programu badawczego "6. Energieforschungsprogramm". TU Hamburg prowadzi badania nad termodynamicznymi podstawami technologii masywnych materiałów sypkich.
Dzięki zastosowaniu standardowych komponentów możliwe jest przekształcenie wycofanych z eksploatacji elektrowni konwencjonalnych w magazyny ekologiczne (opcja Second-life). Hamburg Energie jest odpowiedzialny za marketing magazynowanej energii na rynku energii elektrycznej. Dostawca energii opracowuje wysoce elastyczne platformy sterowania cyfrowego dla wirtualnych elektrowni. W połączeniu z taką platformą IT ETES może przechowywać energię odnawialną z maksymalną wydajnością.

Źródło: Siemens

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również