Smog zabija 48 tys. Polaków w ciągu roku

PixaBay/SD-Pictures/CC0 Public Domain

Powietrze nie zna granic, więc jeśli Polska ma być bez smogu, to potrzeba działań obejmujących swoim zasięgiem cały kraj. Zdają sobie z tego sprawę samorządowcy, którzy kierują do premiera prośby o objęcie również ich terenów programem „Polska bez smogu”.

Z uwagi na bardzo mały rozmiar cząsteczek składających się na zanieczyszczenia powietrza, które nie tylko ingerują w układ oddechowy, ale również przedostają się do układu krwionośnego, problem smogu ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie. W Polsce w wyniku oddychania zanieczyszczonym powietrzem umiera przedwcześnie rocznie ok. 48 tys. osób.

Na początku marca rząd ogłosił program „Polska bez smogu 2018–2027”, który dotyczy głównie termoizolacji. W ramach programu dostępne będzie wsparcie finansowe na inwestycje związane z termomodernizacją domów jednorodzinnych. Działanie jest słuszne, jak bowiem pokazują dane Ministerstwa Środowiska, to indywidualne ogrzewanie domów jednorodzinnych odpowiada za 40% emisji pyłów i 78% emisji niezwykle toksycznego i rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Jak pokazuje raport z 2017 r. „Strategia walki ze smogiem” autorstwa dr. Krzysztofa Księżopolskiego, kompleksowa modernizacja całego zasobu domów jednorodzinnych w Polsce przyczyniłaby się do zmniejszenia zużycia energii na cele grzewcze o 57% w sektorze budownictwa jednorodzinnego, a tym samym o 37% we wszystkich budynkach mieszkalnych, oraz o 4,4% obniżyłaby krajowy popyt na energię. Tak istotne redukcje zużycia energii przyczyniłyby się do znacznego zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza – pyłów PM2,5 i PM10 będących składową smogu o 22–23% oraz toksycznego benzo(a)pirenu o 44%.

Skąd się bierze smog? Używamy złej jakości paliwa w starych, wysoce emisyjnych piecach i kotłach, aby ogrzać nasze „dziurawe” domy. W Polsce domy jednorodzinne stanowią 90% wszystkich budynków mieszkalnych, a ponad 70% z nich ma niski lub bardzo niski standard energetyczny. Potrzeba więc dużej ilości energii, aby je odpowiednio ogrzać. W związku z tym, aby móc utrzymać odpowiednią temperaturę, mieszkańcy używają taniego paliwa, co dramatycznie pogarsza jakość powietrza lokalnego. Sama wymiana źródła ciepła nie rozwiąże problemu – budynek nadal będzie potrzebował dużo energii. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest proponowana przez rząd termomodernizacja. Trzeba też zadbać o to, by poprawić jakość spalanego paliwa.

Źródło: Institute for Security, Energy and Climate Studies

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę