Spektrofotometr CM-5

©

Udostępnij:

Nowy stacjonarny spektrofotometr z łatwo dostępnym portem pomiarowym umieszczonym na wierzchu, o niezrównanej użyteczności w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym i kosmetycznym.

Nowy spektrofotometr Konica Minolta CM-5 z portem pomiarowym umieszczonym na wierzchu to wysoce użyteczne i niezwykle łatwe w obsłudze urządzenie do badania barwy proszków, granulatów i past w świetle odbitym oraz transparentnych i półprzeźroczystych cieczy i ciał stałych w świetle przechodzącym. Taka postać próbek jest typowa dla produktów przemysłu spożywczego, napojów, dodatków do żywności, leków, kosmetyków i surowców chemicznych. CM-5 może być używany w połączeniu z komputerem i oprogramowaniem SpectraMagic NX bądź samodzielnie, dzięki dużemu kolorowemu ekranowi, wygodnym przyciskom sterującym i przyjaznemu, wielojęzycznemu menu.Dodatkowe specjalistyczne wskaźniki barw, takie jak skala Gardnera, skala jodowa, skala Hazena (APHA, platynowo-kobaltowa), europejska i amerykańska Pharmacopoeia, dostępne wraz z wszystkimi klasycznymi systemami kolorymetrycznymi znacznie zwiększają zakres zastosowań CM-5.
Funkcjonalność i sposób obsługi zostały zaprojektowane z myślą o zwiększeniu szybkości pomiaru, elastyczności, łatwym przygotowaniu próbki i ustawieniu opcji pomiarów oraz możliwości stosowania zarówno w laboratorium, jak i w kontroli jakości w warunkach produkcji. Niezwykła funkcjonalność wynika z wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań: automatycznej kalibracji oraz zapisu indywidualnych ustawień i wyników pomiarów bezpośrednio na pendrive USB. Obsługa spektrofotometru jest łatwa od pierwszej chwili dzięki dużemu kolorowemu ekranowi LCD i automatycznej pomocy w siedmiu językach, wyświetlającej ilustrowane instrukcje ‘krok po kroku'.
Ze wszystkimi swymi zaawansowanymi funkcjami i cechami, niewielki i lekki CM-5 stanowi uniwersalne rozwiązanie pomiarowe dla ogromnej liczby różnorodnych zastosowań.CM-5 posiada dużą kulę rozpraszającą oświetlenie, przełączaną pułapkę świetlną do pomiaru ze składową lustrzaną włączoną (di:8) bądź wytłumioną (de:8) i nowo opracowany monochromator z rozdzielczością widmową 10 nm w zakresie 360-740 nm. Jak w większości instrumentów Konica Minolta zastosowano ksenonową lampę błyskową o długiej żywotności i wysokiej energii zapewniającej wysoką dokładność nawet dla ciemnych próbek.

Przy pomiarach w odbiciu dostępne są trzy wymienne przesłony o średnicy 30, 8 i 3 mm. Szklana szalka Petriego ustawiana na górnym otworze pomiarowym pozwala na pomiar nieprzeźroczystych cieczy i past oraz granulatów i proszków.

Duża komora pomiaru w transmisji o geometrii 0:180 umożliwia pomiar przeźroczystych ciał stałych takich jak folie a nawet tafle szkła o nieograniczonych wymiarach i grubości do 60 mm. Ciecze mogą być mierzone w szklanych lub plastikowych kuwetach o długości drogi optycznej dostosowanej do pochłaniania światła przez próbkę. Opcjonalny adapter pozwala na stosowanie standardowych kuwet o szerokości 12,5 mm, szeroko stosowanych w laboratoriach.

Poza klasycznymi systemami kolorymetrycznymi CM-5 wyposażony jest w dodatkowe specyficzne przemysłowe skale barw, takie jak Gardner, Hazen (APHA, skala platynowo-kobaltowa), skala jodowa, europejska i amerykańska Pharmacopoeia.

Jeśli kilku użytkowników musi wykonywać pomiary z różnymi ustawieniami na jednym instrumencie, istnieje możliwość zapisu indywidualnych ustawień CM-5 oraz wyników pomiarów na osobnych pendrive USB. Do spektrofotometru można bezpośrednio podłączyć zewnętrzną drukarkę szeregową, a za pomocą kabla USB można połączyć urządzenie z komputerem i przyjaznym oprogramowaniem SpectraMagic NX, znacznie rozszerzającym możliwości analizy danych.Nowoczesny i zaawansowany, a jednocześnie niewielki i funkcjonalny CM-5 stanowi niespotykanie uniwersalne rozwiązanie pomiarowe dla szerokiej gamy różnorodnych zastosowań, zarówno w laboratorium badawczym jak i na linii produkcyjnej.

www.konicaminolta.eu

Udostępnij:

DrukujAneta Głodowska
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również