Spółka z Grupy FAMUR uzyskała status centrum badawczo-rozwojowego

Polskie Centrum Techniki Górniczej (PCTG), spółka z Grupy FAMUR uzyskała status centrum badawczo-rozwojowego, nadawany przez Ministra Gospodarki. Tym samym PCTG, jako jednostka naukowa, będzie mogła korzystać z dodatkowych form wsparcia finansowego na realizowane projekty badawcze i rozwojowe. Polskie Centrum Techniki Górniczej koncentruje się na projektowaniu i wdrażaniu nowatorskich rozwiązań dla przemysłu wydobywczego na potrzeby Grupy FAMUR.

Przyznanie PCTG statusu centrum badawczo-rozwojowego (CBR) zalicza spółkę do grona komercyjnych jednostek naukowych i otwiera nowe perspektywy dla jej działalności. Od teraz Polskie Centrum Techniki Górniczej może przekazywać do 20% swoich miesięcznych przychodów na tworzenie funduszu innowacyjności. Środki gromadzone w ten sposób będą przeznaczane na finansowanie dalszej działalności naukowej spółki. Jako prywatne centrum badawcze PCTG ma także możliwość ubiegania się o granty na działalność naukową.
„Dzięki działalności Polskiego Centrum Techniki Górniczej oferta Grupy FAMUR systematycznie wzbogacana jest o najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i technologiczne dla górnictwa. Sztandarowym efektem prac naszych inżynierów jest nowatorski system informatyczny e-kopalnia, który jest już dobrze znany i doceniany przez użytkowników. Uzyskanie statusu jednostki badawczo-rozwojowej przez PCTG rozszerza możliwości realizacji prac nad wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań dla górnictwa. Teraz mamy do dyspozycji narzędzia do jeszcze bardziej efektywnego gospodarowania środkami finansowymi przeznaczanymi na działalność naukową" - powiedział Waldemar Łaski, wiceprezes zarządu FAMUR SA.
Opracowany i konsekwentnie rozwijany przez inżynierów PCTG system e-kopalnia stanowi pionierskie rozwiązanie w dziedzinie rozwiązań informatycznych dla przemysłu wydobywczego. Przyczynia się on do zmniejszania kosztów serwisowania maszyn i urządzeń, a także znacząco zwiększa bezpieczeństwo pracy górników. Dzięki zdalnej diagnostyce, realizowanej za pomocą urządzeń składających się na system e-kopalnia, możliwe jest wykrywanie stanów przedawaryjnych i zapobieganie powstawaniu awarii.
Polskie Centrum Techniki Górniczej (PCTG) powstało i działa w strukturach Grupy FAMUR od 2005 roku. Prowadzi prace badawczo-rozwojowe na potrzeby Grupy. Spółka koncentruje się na projektowaniu i wdrażaniu uniwersalnych i wzajemnie kompatybilnych systemów IT, służących do nadzoru i sterowania pracą maszyn górniczych. Innowacyjne rozwiązania opracowane przez PCTG stanowią prototypy na skalę światową.

 

www.famur.com.pl

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę