Stopy procentowe bez zmian

©

Udostępnij:

Rada Polityki Pieniężnej na środowym (05.02.2014 r.) posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 2,5% w skali rocznej.

Decyzja ta oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 2,5%, lombardowa 4,0%, depozytowa 1,0%, zaś redyskonta weksli 2,75%.
RPP poda uzasadnienie do najnowszej decyzji w środę na konferencji prasowej o godz. 16.00.

Decyzja RPP nie jest zaskoczeniem. Już dwa miesiące temu Rada zapowiedziała, że stopy pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do połowy tego roku (podstawowa stopa wynosi dziś 2,5% i jest to najmniej w historii). Jednak zdaniem ekonomistów rynkowych ten czas mógłby potrwać nawet do końca roku. To dlatego, że mimo ożywienia w gospodarce presja na wzrost cen jest wciąż umiarkowana (inflacja w grudniu wyniosła 0,7%).

RPP od kilku miesięcy pisze w swoich komunikatach po posiedzeniu, że stopy procentowe powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie co najmniej do końca I półrocza 2014 r. Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Marek Belka podkreślał, że stwierdzenie to zostało zaakceptowane przez wszystkich członków RPP.

źródło: Puls BiznesuUdostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również