Tak było na Fiber Laser Days 2017

Fiber Laser Days 2017 © MM Magazyn Przemysłowy

Udostępnij:

Za nami tegoroczna edycja konferencji poświęconej technologii laserów włóknowych. Podczas odbywającej się w Gliwicach konferencji Fiber Laser Days 2017 poruszono wiele kwestii dotyczących wykorzystania tej technologii w praktyce.

Spotkanie odbyło się 5 października 2017 r. w Centrum Edukacyjno-Kongresowym na terenie kampusu Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Podobnie jak przed rokiem swoje referaty wygłosili przedstawiciele jednostek badawczych, uczelni technicznych, użytkowników i integratorów wykorzystujących technologię laserów włóknowych.Konferencję otworzył Grzegorz Chrobak z IPG Photonics, który wygłosił również pierwszy referat nt. laserów włóknowych, podlegających obecnie dynamicznemu wzrostowi. Lasery fiber znajdują coraz szersze zastosowanie – używane są do obróbki metali, metali powlekanych oraz tworzyw sztucznych – i można się spodziewać, że ich wykorzystanie w różnych gałęziach przemysłu będzie z roku na rok wzrastać.

Obszarem, w którym wykorzystanie laserów fiber zwiększa się szczególnie szybko, jest spawanie laserowe, w tym hybrydowe. Na ten temat w Gliwicach mogliśmy usłyszeń kilka referatów. Poruszono m.in. temat zalet spawania laserowego w energetyce, oscylacji wiązki laserowej w spawaniu laserowym, spawania laserowego stali o wysokiej wytrzymałości oraz rur żebrowanych. Michał Urbańczyk z Instytutu Spawalnictwa przedstawił wyniki prac Instytutu w zakresie spawania hybrydowego laser + łuk elektryczny MAG, a Paweł Prochenka z Wojskowej Akademii Technicznej zaprezentował wpływ parametrów procesu spawania laserowego na wytrzymałość statyczną i dynamiczną stali.


TOP w kategorii
Przedstawiono również przemysłowe zastosowania laserów włóknowych (wdrożenia z minionego roku) oraz instalacje do laserowo-hybrydowego spawania płatów sekcji płaskich w przemyśle stoczniowym.

Jednak wykorzystanie laserów fiber obejmuje dużo więcej obszarów – to m.in. spawanie aluminium, druk 3D metali, mikroablacja powierzchni czy naprawa form wtryskowych. Zresztą lasery włóknowe mają zastosowanie nie tylko w przemyśle i procesach produkcyjnych, ale też na przykład... w branży kinowej.

Udostępnij:

Drukuj

MMChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również