Targi EUROGUSS potwierdziły swoją istotną rolę w branży odlewania ciśnieniowego

EUROGUSS potwierdza swoją istotną rolę w branży odlewniczej Nürnberg Messe

643 wystawców z branży odlewniczej zaprezentowało swoje innowacyjne produkty i rozwiązania podczas trzech dni targów EUROGUSS. W Norymberdze pojawiły się także licznie zagraniczne firmy, głównie z Włoch, Turcji, Hiszpanii, Austrii i Szwajcarii. W centrum wystawowym w Norymberdze zademonstrowano wszystko, co ma obecnie do zaoferowania branża odlewania ciśnieniowego.

Targi EUROGUSS po raz kolejny odniosły wyjątkowy sukces – powiedział po zakończeniu targów Christopher Boss, dyrektor wykonawczy EUROGUSS. – Wyraźnie widać to po liczbie zadowolonych i entuzjastycznych opinii naszych wystawców. Byliśmy w stanie zapewnić branży odlewów ciśnieniowych dom i kierunek w trudnych czasach. Jednocześnie wydarzenie to było całkowicie udanym początkiem roku jubileuszowego Nürnberg Messe. Firma powstała 50 lat temu i rozwinęła się od tego czasu w jednego z wiodących organizatorów targów na świecie.

Cechą charakterystyczną targów EUROGUSS jest ich międzynarodowy charakter. W tym roku 60% wystawców pochodziło z zagranicy, ponownie głównie z Europy. Liczni wystawcy przyjechali przede wszystkim z Włoch, Turcji, Hiszpanii, Austrii i Szwajcarii. W Centrum Wystawowym w Norymberdze zademonstrowano wszystko, co ma do zaoferowania odlewanie ciśnieniowe: od najmniejszych odlewów ciśnieniowych cynku po ogromne odlewy (giga-odlewy) wykonane z aluminium. Pomimo kapryśnej pogody dopisali również odwiedzający. Przez 3 dni cztery hale wystawowe odwiedziło łącznie 14 341 osób, znacznie więcej niż 10 700 podczas poprzedniej edycji targów.

Popularny temat giga-odlewów

Jednym z najważniejszych trendów dla branży odlewniczej, który widoczny był również podczas targów, były tzw. giga-odlewy. Coraz więcej firm z branży opracowuje rozwiązania i doskonali procesy, które umożliwiają produkcję coraz większych części konstrukcyjnych odlewanych z aluminium. Jednocześnie cały czas branża dąży do wzrostu wydajności i zrównoważonego rozwoju.

Wiele części giga-odlewów, od kompletnych zespołów tylnych po półki na akumulatory do samochodów elektrycznych, zwracało uwagę odwiedzających targi. – Giga-odlewy rewolucjonizują konstrukcję samochodów – jest to możliwe dzięki specjalistycznej wiedzy branży odlewów ciśnieniowych. Nasza decyzja o uczynieniu tego jednym z naszych głównych tematów okazała się słuszna – zauważa Boss z satysfakcją.

Szczególnie oblegane były prezentacje praktyków na temat wdrażania nowej technologii. Na przykład Volvo Cars, które jest obecnie w trakcie implementacji technologii giga-odlewów do poziomu masowej produkcji w fabrykach w Szwecji i na Słowacji, poinformowało o „odrobionej lekcji” podczas konferencji poświęconej odlewom ciśnieniowym. Tłumy przyciągała także gigantyczna prasa do gratowania. To największa maszyna, jaką kiedykolwiek widziano na terenach wystawowych w Norymberdze.

Zrównoważony rozwój w łańcuchach dostaw

Ponieważ kwestia tego, jak firmy odlewnicze mogą produkować i działać w sposób zrównoważony, stała się jeszcze bardziej paląca ze względu na rozszerzone regulacje prawne – szczególnie w kontekście ustawy o łańcuchu dostaw, wydarzenia poświęcone temu tematowi były integralną częścią EUROGUSS. Pod tytułem „Zrównoważony rozwój w branży odlewniczej – Quo Vadis?” przedstawiciele nauki i biznesu rozmawiali o najlepszych sposobach dekarbonizacji branży odlewów ciśnieniowych. Stało się jasne, że kluczowe będzie zrozumienie realizacji wymagań nowych regulacji prawnych jako zadania zespołowego pomiędzy zaangażowanymi firmami, aby dostawcy nie byli nadmiernie obciążeni

Konferencja Odlewnicza i inne wydarzenia

Towarzysząca targom konferencja Die Casting w tym roku odbyła się już po raz 23. Podczas 26 prezentacji omówiono m.in. nowe technologie, rozwój procesów i materiałów oraz nowych obszarów zastosowań. Obok giga-odlewów kluczowymi tematami były cyfryzacja, lekka konstrukcja i zrównoważony rozwój.

Po udanej premierze dwa lata temu Europejski Konkurs Odlewów Ciśnieniowych odbył się po raz drugi, a specjalistyczne jury przyznało nagrody za elementy odlewane w trzech kategoriach: magnez, cynk i aluminium. Zwycięzcami zostali BMW, Landshut (aluminium), HDO Druckguss- und Oberflächentechnik (cynk) i TCG UNITECH z Kirchdorf/Krems w Austrii (magnez).

Innowacyjna i przyszłościowa branża stale potrzebuje dobrze wyszkolonych, młodych talentów, o które musi konkurować z innymi branżami. Podczas Dnia Studenckiego studentom zaoferowano bogaty program, który obejmował m.in. ciekawe prelekcje, wykłady i wycieczki. Młodzi naukowcy zostali także uhonorowani nagrodą Talent Award. Nagroda przyznawana jest absolwentom i wybitnym pracom dyplomowym z zakresu odlewnictwa ciśnieniowego. Tegorocznym zwycięzcą został Danny Rohde z Uniwersytetu w Kassel.

Kolejna edycja targów EUROGUSS odbędzie się w Norymberdze w dniach 13–15 stycznia 2026 r.

Źródło: Nürnberg Messe

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę