Targi ITM 2017: IPG Photonics – Lasery na fali wzrostowej

MM Magazyn Przemysłowy

O wciąż rosnącym zainteresowaniu polskich przedsiębiorstw technologią laserową, przyszłości laserów włóknowych i bezcennych spotkaniach z klientami podczas targów przemysłowych rozmawiamy z Grzegorzem Chrobakiem, dyrektorem operacyjnym IPG Photonics sp. z o.o.

MM: Państwa firma otrzymała Złoty Medal targów ITM Polska. Czy to dla Was znaczące wyróżnienie?

Grzegorz Chrobak: Po raz kolejny zostaliśmy docenieni, otrzymując wyróżnienie, jakim jest Złoty Medal Targów Poznańskich ITM 2017. To nagroda, która zwraca uwagę na szczególną innowacyjność produktu, jego jakość i pozycję na rynku. Polska jest dla nas ważnym krajem, z tego powodu zdecydowaliśmy się na umiejscowienie naszej ogólnoświatowej premiery kompaktowego lasera o mocy 15 kW w Polsce podczas odbywających się targów ITM 2017.


Jaki konkretnie produkt został nagrodzony Złotym Medalem i na czym polega jego innowacyjność?

Produkt, który pokazaliśmy, to kompaktowy laser włóknowy o mocy 15 kW. Innowacją jest tutaj relacja mocy i jakości wiązki lasera do jego rozmiaru. Laser zachował swoje podstawowe cechy , takie jak żywotność, jakość, parametry wiązki, brak konserwacji, a unikalne są jego gabaryty. Moc wiązki laserowej 15 kW wytwarzamy w urządzeniu o wielkości 1 metra sześciennego. To osiągnięcie wyjątkowe w branży.

Pozycja laserów włóknowych ugruntowała się już kilka lat temu w różnorodnych zastosowaniach przemysłowych. Jakie możliwości oferuje nowa generacja tych laserów, prezentowana na targach ITM?

Firma IPG jest liderem w produkcji laserów włóknowych wysokiej mocy. Jesteśmy największą firmą rozwijającą tego typu produkty i największą firmą wytwarzającą i dostarczającą je na rynek. Laser włóknowy w ostatnich 10 latach stał się narzędziem popularnym, dostępnym niemal u każdego producenta maszyn do procesów cięcia i spawania. W zasadzie tylko pojedyncze firmy wystawiające się na targach w Poznaniu nie korzystają z naszej technologii. Większość prezentowanych maszyn ma wbudowane nasze rezonatory laserowe. Jedna z istotnych innowacji w tym produkcie to zużycie energii elektrycznej: zapotrzebowanie na energię elektryczną lasera o mocy 6 kW to 15 kW. Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem – choć często niedocenianym – jest zużycie energii elektrycznej w trybie spoczynkowym, które wynosi ok. 500 W. Większość czasu pracy wielu maszyn do cięcia, maszyn spawalniczych to czas spoczynkowy, czyli czas, gdy np. w wycinarce laserowej wymienia się arkusz blachy na nowy bądź głowica zmienia swoje położenie. Szacuje się, że jest to nawet 70% czasu pracy typowej maszyny.

Czy uważa Pan, że ze względu na dużą wydajność laserów włóknowych dojdzie kiedyś do wyparcia konwencjonalnych laserów?

Jestem pewny, że tak. Historia ostatnich 10 lat pokazuje, że technologia laserów włóknowych bardzo się upowszechniła. Użytkownicy w Polsce docenili technologię laserów włóknowych, związane z nią niskie koszty pracy oraz brak potrzeb konserwacji. Docenili także, że są to produkty, które pozwalają lepiej funkcjonować i być bardziej konkurencyjnym na rynku.
Na pewno konwencjonalne technologie pozostaną w branżach niszowych: obróbki materiałów niemetalowych, pewnych procesów spawalniczych tworzyw sztucznych.

Jakie wobec tego wyzwania stoją jeszcze przed producentami laserów?

Dla nas podstawowym wyzwaniem jest sprostać zapotrzebowaniom rynku. Po wielu latach silnych wzrostów pierwszy kwartał 2017 r. zakończyliśmy 38-procentowym r/r wzrostem sprzedaży. Nasza technologia umożliwia wytworzenie tak dużej liczby laserów z zachowaniem krótkiego czasu dostawy.

Na targach prezentujecie kilka różnych laserów, np. Seam Stepper 5M. Na które warto szczególnie zwrócić uwagę?

Naszym flagowym produktem jest wysokiej mocy laser włóknowy do obróbki materiałów. Prezentujemy również technologie, które umożliwiają łatwiejsze wdrożenie laserów w branży spawalniczej. Głowica oscylacyjna pozwala na łatwy start w procesach spawalniczych (brak potrzeb przygotowania materiału, wymaganego w przypadku konwencjonalnej wiązki laserowej). Seam Stepper umożliwia szybką zmianę technologii z procesu zgrzewania rezystancyjnego na proces spawania laserowego. Technologia ta udowodniła swoją skuteczność i możliwość szybkiego wdrożenia do produkcji – szybszego niż w przypadku „tradycyjnego” procesu laserowego. Produkty tej serii zostały już docenione w Polsce, mamy całkiem dużą bazę referencji.

Czy targi w Poznaniu to dla Was okazja do pokazania trendów, nowości, czy raczej miejsce nawiązywania kontaktów biznesowych, które procentują w przyszłości?

Firma IPG produkuje „serce” maszyn i urządzeń do procesów obróbki blach, podobnie jak firma INTEL dostarcza mikroprocesory do producentów komputerów. Na co dzień nie mamy okazji spotkać się z użytkownikami naszych laserów. Targi pozwalają nam uzyskać feedback o nowych potrzebach rynku, aby w kolejnych latach dostosować się do potrzeb. Rezultatem takich spotkań jest kompaktowy laser o mocy 15 kW prezentowany w tym roku.

Dziękuję za rozmowę.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę