To jeszcze nie koniec polskiego grafenu

ITME, grafen © ITME

Udostępnij:

Jeszcze w tym roku Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) uruchomi nową linię produkcyjną grafenu. Dzięki nowoczesnym urządzeniom, cena tego niezwykłego materiału może zmniejszyć się znacznie. Ten, kto pierwszy znajdzie sposób na obniżenie kosztów produkcji, wyprze konkurencję z globalnego rynku. 

Naukowcy z ITME już teraz pracują nad obniżeniem kosztów produkcji grafenu. W wyrobach zawierających grafen dodaje się go w stężeniu od 0,01 do 1%, jednak już takie ilości wpływają dość znacząco na wyższą cenę produktu końcowego z uwagi na wysoka cenę grafenu.

Obecnie te produkty nie są konkurencyjne cenowo – przyznaje dr Grzegorz Gawlik, kierownik Działu Komercjalizacji ITME. – Dlatego tak ważne jest przełamanie bariery cenowej poprzez obniżenie kosztów wytwarzania grafenu.Niebawem Instytut zakupi najnowszą aparaturę do jego produkcji. Wykorzystując ją, naukowcy będą pracowali nad metodą, która pozwoli obniżyć koszty wytwarzania grafenu. Nowa linia produkcyjna ruszy jeszcze w tym roku.

Jeśli się to uda, skutek może być przełomowy – dodaje dr Gawlik. – Otworzą się nowe rynki, grafen będzie mógł być wykorzystywany w wielu dziedzinach. Ten, kto pierwszy opracuje tańszą metodę produkcji grafenu, zostanie liderem rynku.

Przedstawiciele ITME nie chcą na razie zdradzać, o jakie dokładnie wartości chodzi. Faktem jest jednak, że przymierzają się także do zwiększenia produkcji grafenu.

Naukowcy z ITME pracują nad coraz to nowymi zaawansowanymi urządzeniami z jego wykorzystaniem. Przykładem może być m.in. hallotron, dzięki któremu powstał grafenowy czujnik pola magnetycznego.

Zespół naukowy ITME, który rozwija grafen płatkowy liczy obecnie 15 osób, a grafenem foliowym zajmuje się blisko 30 osób, najlepszych specjalistów, znanych w środowisku naukowym w Polsce i na świecie, autorów ponad 20 międzynarodowych publikacji wydanych w 2018 r. Co istotne zespół rozwijający grafen w okresie ostatniego pół roku powiększył się dwukrotnie, w tym o 5 młodych naukowców – dodaje dr hab. Zbigniew Matyjas, dyrektor ITME. – To pokazuje, że stawiamy na rozwój technologii grafenowych, a budzące się ponownie w Polsce zainteresowanie tym innowacyjnym materiałem skutkuje ożywioną współpracą z sektorem prywatnym. Posiadane przez ITME doświadczenie w tym zakresie pozwoliło na opracowanie własnych technologii produkcji grafenu płatkowego i w konsekwencji na stworzenie z ITME pierwszego polskiego producenta grafenu płatkowego.W świetle ostatnich doniesień medialnych dotyczących problemów z grafenem w Polsce, cieszy powyższa informacja o komtynuowaniu prac nad tym rewolucyjnym materiałem. Mamy nadzieję, że przełom w wykorzystaniu tego materiału jest bliski, co wpłynie na jego powszechne stosowanie.

Źródło: ITME

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również