Universal Robots podsumowuje miniony rok

23 lutego w Warszawie podczas spotkania z dziennikarzami Slavoj Musilek – regionalny menedżer sprzedaży Universal Robots na region Europy Środkowo-Wschodniej podsumował aktywność firmy w 2015 roku oraz zaprezentował nowego robota UR3 dedykowanego do pracy w ograniczonej przestrzeni roboczej. Jego promocja będzie jednym z wielu punktów ambitnego programu działań UR na bieżący rok.

Wśród najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku definiujących pozycję oraz kierunki rozwoju firmy w kolejnych latach znalazła się m.in. zmiana właściciela, uczestnictwo w komisji zajmującej się opracowaniem nowych standardów bezpieczeństwa dla robotów współpracujących, a także zajęcie 25. miejsca w międzynarodowym rankingu najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw prowadzonym przez MIT.

Zakup duńskiej firmy przez amerykańską spółkę Teradyne – szeroko komentowany wiosną zeszłego roku – znacznie poszerzył zasięg jej działalności, stwarzając szanse na rozwój nowych kanałów dystrybucji m.in. w Europie Środkowo-Wschodniej. To właśnie ten kierunek będzie też najprężniej rozwijanym w 2016 roku. W planach jest m.in. otwarcie nowego biura w Pradze, a także budowa zespołu dedykowanego do obsługi rynku środkowoeuropejskiego oraz rozwój sieci partnerów działających w różnych sektorach produkcji. 

Dzięki swojej elastyczności, łatwości instalacji oraz krótkiemu czasowi zwrotu z inwestycji roboty UR są dostępne dla firm produkcyjnych każdej wielkości, w tym małych i średnich przedsiębiorstw – wyjaśniał Slavoj Musilek. – Dlatego planowana przez nas rozbudowa sieci partnerów ma na celu skuteczne dostarczanie rozwiązań automatyzujących produkcję firmom o różnej wielkości i działających w różnych branżach.

Na rynku polskim nowymi dystrybutorami robotów UR są firmy Encon-Koester i Roboty Przemysłowe. Ich wdrażanie ma ułatwić nowa wersja specyfikacji ISO/TS 15066 uwzględniająca wytyczne odnośnie bezpieczeństwa współpracy robota z człowiekiem. Opracowana m.in. przez reprezentantów firmy Universal Robots ma otworzyć drogę do rozwoju rynku małych robotów współpracujących, takich jak UR3 o maksymalnym udźwigu 3 kg. Zaprezentowana na konferencji jednostka – dzięki krótkiemu promieniowi ramienia (500 mm) – może być instalowana na blacie roboczym w bezpośrednim sąsiedztwie pracownika. Jej zadaniem jest pomoc przy wykonywaniu powtarzalnych czynności przy pełnej współpracy z operatorem. Robot znajdzie zastosowanie w placówkach naukowych, farmaceutycznych, rolniczych, elektrycznych i technologicznych.

Nowy produkt Universal Robots stanowi odpowiedź na zmiany zachodzące na rynku automatyki przemysłowej zmierzające w kierunku tworzenia i implementacji rozwiązań umożliwiających bezpieczną kooperację robota z człowiekiem. Potwierdzają to bardzo dobre wyniki finansowe firmy, która jedynie w zeszłym roku wypracowała przychody w wysokości 418 mln koron duńskich, a więc o 91% wyższe niż rok wcześniej i o 223% wyższe niż w 2013 r. Wzrostowi przychodów towarzyszył jednoczesny spadek kosztów produkcji jednostkowej, co przełożyło się na wyższy zysk przedsiębiorstwa – o 122% w stosunku do 2014 r.

Oczekujemy, że w nadchodzących latach rynek robotów współpracujących będzie rósł każdego roku o co najmniej 50%, m.in. ze względu na krótki okres zwrotu z inwestycji, często nieprzekraczający 12 miesięcy – mówił Enrico Krog Iversen, prezes zarządu Universal Robots.

Firma zamierza uczestniczyć w tym wzroście m.in. dzięki inwestycjom w rozwój działu projektowego oraz sieć dystrybucji, która dziś obejmuje blisko 200 placówek rozsianych na terenie Europy, obydwu Ameryk i Azji.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę