W Bydgoszczy na targach INNOFORM warto być

W Bydgoszczy na targach INNOFORM warto być Targi w Krakowie

Międzynarodowe Targi Kooperacyjne Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM to stosunkowo młoda impreza na polskiej mapie targowej, jednak już o dość mocno ugruntowanej pozycji. Tegorocznej, szóstej edycji tej wystawy jak zwykle towarzyszyć będzie Giełda Kooperacyjna. Natomiast po raz pierwszy w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym odbędzie się w tym samym czasie Salon Recyklingu Tworzyw Sztucznych.

Targi INNOFORM po raz kolejny będą miejscem spotkania i wymiany doświadczeń, prezentacji najnowszych osiągnięć technologicznych oraz nawiązania cennych kontaktów biznesowych przedstawicieli najważniejszych firm z branży narzędziowo-przetwórczej z całego kraju, a także z Europy.

Miejsce, w którym się odbywają, nie jest przypadkowe, ponieważ Bydgoszcz uchodzi za stolicę branży narzędziowo-przetwórczej. W tym mieście swoją siedzibę ma bowiem Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa. Klaster skupia ponad 160 firm i innych podmiotów z branży narzędziowej i przetwórstwa tworzyw sztucznych – w tym uczelnie, jednostki badawczo-rozwojowe, urzędy, stowarzyszenia przedsiębiorców i instytucje finansowe.

Zakres tematyczny targów INNOFORM wykracza jednak poza narzędzia do przetwórstwa tworzyw sztucznych (formy wtryskowe, formy rozdmuchowe, głowice wytłaczarskie, formy do przetwórstwa gumy). Obejmuje również m.in. narzędzia skrawające do obróbki metali, technologie i urządzenia do inżynierii odwrotnej, do obróbki powierzchniowej i wykańczającej oraz do obróbki ubytkowej, łączenia i powlekania metali, środki smarujące i chłodziwa, przyrządy i urządzenia kontrolno-pomiarowe, oprogramowanie CAD/CAM/CAE, wyposażenie zakładów przemysłowych, a także technologie automatyzacji i robotyzacji produkcji.

Jak zapewniają organizatorzy targów – czyli Targi w Krakowie i Bydgoski Klaster Przemysłowy – największym atutem imprezy jest szeroka oferta wystawców, którzy prezentują swoje najnowsze produkty i usługi dla branży. Równie istotny jest program merytoryczny, na który złożą się dyskusje na najważniejsze dla branży tematy.

Dużą popularnością cieszy się Strefa Usług Przemysłowych. To propozycja szczególnie polecana firmom, które świadczą usługi w zakresie produkcji form, obróbki materiałów, regeneracji narzędzi czy remontów maszyn oraz mają wolne moce produkcyjne.

Salon Recyklingu Tworzyw Sztucznych

Gospodarka Obiegu Zamkniętego to temat, który w ostatnim czasie bardzo często poruszany w rozmowach osób zawodowo związanych z przemysłem, a także na różnego rodzaju seminariach czy konferencjach. To także jeden ze strategicznych kierunków rozwoju gospodarki Unii Europejskiej na najbliższe lata, który jest jednym z najważniejszych elementów Europejskiego Zielonego Ładu. Tematyka Gospodarki Obiegu Zamkniętego i recyklingu tworzyw przewijała się także podczas minionych edycji INNOFORM.

Mając powyższe na uwadze, a także to, że rozwój branży formierskiej jest bezpośrednio związany z przetwórstwem tworzyw i ich recyklingiem, organizatorzy postanowili poszerzyć tegoroczne targi INNOFORM o Salon Recyklingu Tworzyw Sztucznych. Będzie to pierwsze w Polsce tego typu wydarzenie dedykowane temu zakresowi. Do udziału w nim organizatorzy zaprosili przedsiębiorców, którzy w ofercie mają maszyny, narzędzia, materiały i usługi służące rozwojowi recyklingu.

Swoje produkty i rozwiązania zaprezentują więc nie tylko producenci i dystrybutorzy maszyn i urządzeń do reklingu, ale także m.in. podmioty zajmujące się zbiórką i zagospodarowaniem odpadów, recyklerzy tworzyw, dostawcy regranulatów i centra B+R z obszaru recyklingu.

Bogaty program merytoryczny targów INNOFORM

Jak podczas każdej dotychczasowej edycji targom towarzyszyć będą wydarzenia dodatkowe. W tym roku odwiedzający Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze będą mieli okazję wziąć udział w konferencji na temat zagadnień środowiskowych i recyklingu tworzyw polimerowych.

Jak co roku odbędzie się także Giełda Kooperacyjna i Dzień Edukacyjny, który ma na celu promocję kształcenia technicznego i możliwości rozwoju kariery w branży narzędziowo-przetwórczej dla młodzieży szkół technicznych.

Pierwszego dnia targów odbędzie się konferencja branżowa pt. „Recykling tworzyw w gąszczu regulacji. Jeszcze szczytna idea czy już utopia”. Dotyczyć będzie tematu recyklingu, wymagań związanych z ochroną środowiska i tego, jak te wszystkie regulacje wpływają na działalność i dalszy rozwój branży tworzyw polimerowych. Konferencja będzie podzielona na dwa panele.

Pierwszy panel („Przyszłość branży tworzyw polimerowych w kontekście wyzwań środowiskowych”) dotyczyć będzie tematyki zrównoważonego rozwoju w obszarze polimerów oraz wpływu nowych regulacji krajowych i międzynarodowych na kondycję biznesu.

Podczas drugiego panelu („Wyzwania ESG – raportowanie zagadnień zrównoważonego rozwoju i jego wpływ na konkurencyjność branży”) uczestnicy poruszą kwestię raportowania ESG (Environmental, Social, Governance) i innych czynników, które w najbliższych latach będą niezwykle istotnie wpływać na działalność biznesową.

Uzupełnieniem dyskusji będzie prezentacja wyników prac dwóch projektów międzynarodowych, realizowanych w ramach programu Horyzont 2020 (Better Factory) i Inicjatywy Cornet (Funkcjonalne powierzchnie narzędzi pokrywane gładkimi powłokami diamentowymi przeznaczone do kształtowania blach aluminiowych – DiAlForm).
Drugiego dnia targów organizatorzy zapraszają na Giełdę Kooperacyjną. Formuła kilkunastominutowych spotkań B2B między przedsiębiorcami to doskonała okazja do zapoczątkowania owocnej relacji biznesowej. W dniach 18–19 kwietnia br. spotkania będą kontynuowane w formie on-line poprzez platformę matchmakingową. Udział w Giełdzie Kooperacyjnej jest bezpłatny dla wszystkich wystawców i odwiedzających targi INNOFORM po wcześniejszej rejestracji.

 

Program targów INNOFORM 2024

I dzień targów 16 kwietnia 2024 (wtorek)

Konferencja: Recykling tworzyw w gąszczu regulacji. Jeszcze szczytna idea czy już utopia
10:00–10:10 Otwarcie i rozpoczęcie konferencji
10:10–11:20 Panel dyskusyjny I: Przyszłość branży tworzyw polimerowych w kontekście wyzwań środowiskowych
11:30–12:40 Panel dyskusyjny II: Wyzwania ESG – raportowanie zagadnień zrównoważonego rozwoju i jego wpływ na konkurencyjność branży

Blok prezentacji: Nowoczesne rozwiązania dla narzędziowni
12:45–14:15 Blok I
14:15–15:15 Blok II: Better Factory Info Session
15:15–16:15 CORNET Info Day
16:15–16:30 Podsumowanie i zakończenie

II dzień targów 17 kwietnia 2024 (środa)

10:00–13:30 Better Factory B2B Meetings (H2020)
10:00–15:00 Giełda Kooperacyjna
11:00–12:40 Prezentacje

III dzień targów 18 kwietnia 2024 (czwartek)

10:00–11:00 Rozwój kompetencji w branży narzędziowo-przetwórczej
10:00–15:00 Giełda Kooperacyjna
10:30–14:00 Zwiedzanie hali targowej dla uczniów

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę