W Warszawie o współpracy polsko-amerykańskiej

©

Udostępnij:

Spotkanie ministra Witolda Waszczykowskiego i ambasadora Michaela Fromana poświęcone było przede wszystkim dwustronnej współpracy gospodarczej oraz negocjacjom Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP).

- Polska potwierdza swoje poparcie dla negocjacji ambitnego i uwzględniającego interesy wszystkich stron Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji – powiedział minister Witold Waszczykowski podczas spotkania z ambasadorem Michaelem Fromanem, przedstawicielem USA ds. handlu.Podczas spotkania w siedzibie MSZ 25 stycznia br. szef polskiej dyplomacji podkreślił strategiczny wymiar TTIP. Wskazał także na znaczenie dwustronnej współpracy handlowo-inwestycyjnej. Wyraził przekonanie, że negocjowana umowa TTIP świadczy o zaangażowaniu Unii Europejskiej i USA na rzecz wspólnych wartości: demokracji, rządów prawa i otwartego rynku. To także sygnał do innych partnerów, że jesteśmy gotowi do realizowania ambitnych planów w zakresie liberalizacji handlu oraz inwestycji. Ambasador Froman potwierdził determinację administracji USA do znacznego zaawansowania negocjacji TTIP w tym roku. Zgodzono się, że ambitna wersja umowy będzie miała istotne znaczenie geopolityczne oraz przyczyni się do pogłębienia współpracy transatlantyckiej w wymiarze gospodarczym i politycznym.

Minister Witold Waszczykowski zaakcentował też priorytetowe znaczenie kwestii bezpieczeństwa dla relacji polsko-amerykańskich. Odnosząc się do bezpieczeństwa energetycznego rozmówcy wskazali na zmieniającą się architekturę globalnego rynku energii i jej wpływ na sytuację geopolityczną, za sprawą zniesienia przez amerykański Kongres obowiązującego ponad 40 lat zakazu na eksport amerykańskiej ropy oraz pierwszego eksportu gazu LNG do Europy. Rozmówcy zaznaczyli, że większa obecność USA na globalnym rynku energii sprzyja zacieśnianiu dwustronnych relacji energetycznych. Omówiono również potrzebę uwzględnienia współpracy energetycznej UE-USA w umowie TTIP.

Źródło: MSZ

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również