Warsztaty nt. usprawnienia toczenia

warsztaty nt. usprawnienia toczenia © Sandvik

Udostępnij:

Usprawnianie toczenia były głównym tematem warsztatów technicznych zorganizowanych w minionym tygodniu w Katowicach przez firmy Sandvik i Edgecam Polska. Podczas spotkania zaprezentowano m.in. strategie, podnoszące efektywność procesów obróbki skrawaniem.

Oprócz udziału w prezentacji zaawansowanych technologicznie maszyn oraz możliwości oprogramowania CAM, uczestnicy warsztatów mieli okazję uczestniczyć w praktycznym pokazie obróbki rowków profilowych.Celem demonstracji było porównanie przebiegu skrawania rowków metodą tradycyjną z obróbką przy użyciu zaimplementowanej w Edgecam strategii WAVE na detalu testowym. W tradycyjnej metodzie obróbki, przy czasie cyklu 6 minut 5 sekund otrzymano typowy profil schodkowy. Nadal jednak pozostała konieczność użycia dwóch dodatkowych narzędzi w celu zrealizowania obróbki półwykończeniowej oraz wykończeniowej. W przypadku strategii WAVE, wystarczyło natomiast użyć noża do rowków z płytką okrągłą, aby uzyskać gotowy profil po zaledwie 3 minutach i 37 sekundach.

- Tak duża efektywność strategii WAVE wynika z możliwości ponad trzykrotnego zwiększenia posuwu. W efekcie zastosowania tej strategii do programowania tokarek, oszczędzamy czas i utrzymujemy wysoki potencjał produkcyjny. Ścieżkę typu WAVE cechuje brak ostrych załamań, co przy stałym kącie opasania narzędzia pozwala wykorzystać maksymalne możliwości maszyn numerycznych. Powoduje ona stałe obciążenie narzędzia, co przekłada się na dłuższą jego żywotność oraz znaczny wzrost szybkości usuwania materiału – mówi Wojciech Stręciwilk, Dyrektor Handlowy z Edgecam Polska.

Uczestnicy warsztatów zwracali uwagę, że wytwarzanie rowków czołowych wiąże się z problemem odprowadzania wiórów z obrabianego obszaru. Zaprezentowana strategia WAVE zapewnia rozwiązanie również tego problemu. - Wszystko dzięki płynnej ścieżce narzędzia oraz utrzymaniu stałej grubości wióra – dodaje Wojciech Stręciwilk.Podczas warsztatów w Centrum Produktywności Sandvik, przybyli goście, mieli również okazję poznać potencjał druku 3D w zastosowaniu przemysłowym. Prezentację drukarek VSHAPER 3D poprowadził Wiktor Krupiński z Verashape.

- Uczestnicy naszych warsztatów doskonale zdają sobie sprawę, że w przemyśle nawet niewielka poprawa wydajności produkcji może przełożyć się na zyski ich organizacji. Spotkanie, podczas którego odbywają się pokazy najnowocześniejszych obrabiarek i oprogramowania Edgecam, to niepowtarzalna okazja do bezpośredniego poznania możliwości podniesienia efektywności produkcji – podsumowuje Michał Niemiec, Productivity Center Manager z Sandvik Coromant.

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również