Wiosłowanie do przodu, zamiast do tyłu

© igus

Udostępnij:

RowTrike to nowatorski pojazd, którym można poruszać się wiosłując – jednak nie po wodzie, lecz po lądzie.

Trójkołowy wehikuł jest wyposażony w napęd hybrydowy, hydrauliczną linkę hamulcową, koła łańcuchowe, a także elektryczne elementy sterujące. Firma igus dostarczyła natomiast pasujące e-prowadniki, które pozwalają na doprowadzenie energii w bardzo ograniczonej przestrzeni.Wioślarstwo jest uznawane za sport, który wymaga dużego wysiłku, ale jest bardzo zdrowy i pozwala na efektywne wykorzystanie siły mięśni. Gdy nie ma w pobliżu odpowiedniego zbiornika wodnego lub rzeki, chętnym do trenowania pozostaje tylko wizyta w studiu fitness albo zakup trenażera wioślarskiego i ćwiczenie w domu. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest też pojazd RowTrike opracowany przez portugalskie biuro inżynierskie Solien. Trójkołowiec ten można napędzać wykonując ruchy porównywalne do wiosłowania na wodzie. W odróżnieniu od łodzi, podczas wiosłowania siedzi się jednak twarzą w kierunku jazdy. Ponadto, RowTrike może podobnie jak rower skręcać w lewo i w prawo. Dzięki temu można poruszać się nim zarówno po prostych ulicach, jak i po krętych drogach lokalnych, czerpiąc wiele radości z jazdy.

Mały e-prowadnik igus spełnia wysokie wymagania

Hydrauliczna linka hamulcowa oraz przewody elektryczne trójkołowca RowTrike zostały bezpiecznie poprowadzone między dwoma ruchomymi elementami o drodze przesuwu 600 mm. W tym celu zastosowano dwa e-prowadniki igus z serii E2 micro, które składają się z 76 ogniw i pozwalają na wykonywanie 80 „uderzeń wiosłem” na minutę. Prowadniki z tworzywa sztucznego są odporne na korozję i nie wymagają smarowania, co odgrywa kluczową rolę, gdy są narażone na deszcz, brud i błoto. Prowadnik zapewnia też amortyzację wstrząsów, dzięki czemu gwarantuje niezawodne doprowadzenie energii także podczas jazdy po nierównym terenie.

Tworzywa motion plastics znajdują zastosowanie w sprzęcie sportowym oraz fitness. Od bezsmarowych łożysk ślizgowych w amortyzowanych widelcach rowerów górskich, poprzez prowadnice liniowe w atlasach, po systemy e-prowadników w orbitrekach i ergometrach – produkty firmy igus są już szeroko stosowane w sprzęcie sportowym. Dzięki nim, przyrządy sportowe pracują cicho, bez wibracji, a także nie wymagają konserwacji. Przegląd informacji o licznych możliwościach stosowania zamieszczono na stronie igus.de/fitness.

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również