Wkładki gwintowe do elementów z tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne są niezastąpionym elementem współczesnego przemysłu. Decydują o tym ich wyjątkowe właściwości, jak np.: lekka masa, izolacyjność elektryczna czy plastyczność. W procesie konstrukcyjnym bezsprzecznie najlepszą metodą montażu komponentów z różnych materiałów jest stosowanie połączeń gwintowych.

Gdy rozpoczęto masową produkcję elementów z komponentów plastikowych, pojawiła się potrzeba zastosowania połączenia gwintowego łączącego tego rodzaju części. Początkowo gwint nacinany był w tworzywie, ale takie rozwiązanie cechowała słaba odporność gwintu na zrywanie w połączeniu z metalowym elementem (śrubą). Odkąd wynaleziono wkładki gwintowe do form wtryskowych, ich stosowanie umożliwiło montaż plastikowych komponentów za pomocą połączeń gwintowych. Technologia montażu wkładek w trakcie procesu formowania (in moulding) jest ciągle stosowana i wymaga precyzyjnego wypozycjonowania wkładki w formie, np. za pomocą szpilek magnetycznych. Dodatkowym problemem jest zachowanie tworzywa sztucznego, czyli powstawanie niekontrolowanego skurczu w miejscu kontaktu z metalową częścią.

Potrzeba montażu wkładek gwintowych w komponentach już uformowanych zainicjowała powstanie linii produktów AMTEC (ang. After Moulding Technology). Firma Böllhoff – producent wkładek gwintowych do tworzyw AMTEC – rozwinęła kilka wariantów tego produktu.

Wkładki HITSERT – osadzanie na gorąco
Wkładki te – ze względu na metodę mocowania – doskonale nadają się do stosowania w tworzywach termoplastycznych. W trakcie montażu narzędzie podgrzewa wkładkę do temperatury topnienia tworzywa. Dzięki przekazaniu ciepła tworzywo uplastycznia się, umożliwiając wciśnięcie wkładki do komponentu. Aby ułatwić proces montażu, wkładki AMTEC HITSERT mają stożkowy kształt. Dzięki temu podczas wciskania tworzywo uplastycznia się i wpływa do nacięć wkładki. Po schłodzeniu powstaje trwałe i wolne od naprężeń połączenie.



Mocowanie samogwintujące QUICKSERT
Ten rodzaj wkładek AMTEC można stosować w tworzywach kruchych i ciągliwych oraz w znajdujących coraz większe znaczenie materiałach wzmocnionych włóknem szklanym. Dostępny jest wariant wkładek QUICKSERT hex z sześciokątnym gwintem wewnętrznym ułatwiającym wkręcanie.

 

 

 

 



SONICSERT – montaż za pomocą ultradźwięków
Montaż odbywa się na gorąco (wkładka zostaje podgrzana za pomocą ultradźwięków). Plastyczne tworzywo dostaje się do wycięć we wkładce, a po schłodzeniu połączenie staje się trwałe.

 

Mocowanie rozprężne EXPANPANSIONSERT
W zależności od zastosowania, czyli do tworzyw termoplastycznych lub duroplastów, firma Böllhoff zaprojektowała odpowiednio wkładki AMTEC SPREDSERT i SPREDSERT 2. Producent oferuje także wkładki rozprężne AMTEC EXPANSIONSERT, które nadają się do stosowania w różnego rodzaju tworzywach.

 


www.bollhoff.pl/amtec

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę