Wkrótce nastąpi debiut robota-przewodnika LIGHBOT

NSK

W ostatnich miesiącach NSK Japan ściśle współpracowała z Centrum Rehabilitacji Kanagawa, przeprowadzając testy innowacyjnego, autonomicznego robota-przewodnika LIGHBOT, który ułatwia poruszanie się po obiektach zamkniętych oraz umożliwia omijanie przeszkód.

Produkt już obecnie charakteryzuje się łatwością użytkowania oraz posiada zaawansowane funkcje nawigacji i bezpieczeństwa. Premiera robota przewidziana jest na jesień 2016 roku.

Technologia LIGHBOT została opracowana jako alternatywa dla wykorzystywania psów przewodników i psów serwisowych - jej celem jest ułatwienie funkcjonowania i zwiększenie mobilności starszych oraz niedowidzących użytkowników. Dzięki robotowi LIGHBOT odwiedzający instytucje, którzy wymagają wskazówek, nie muszą już korzystać z pomocy personelu szpitalnego czy innych służb, co pomaga pracownikom w pełni koncentrować się na swoich głównych obszarach odpowiedzialności.

Robot jest w stanie dotrzeć do współrzędnych lokalizacji wprowadzonych przez użytkownika za pomocą panelu dotykowego oraz określić swoją pozycję w oparciu o mapę i przebytą drogę. Kolejną innowację stanowi funkcja nawigacji głosowej ułatwiająca dotarcie do wybranej lokalizacji.

Łatwość obsługi stanowi jedną z głównych cech pozwalających robotowi LIGHBOT bezpiecznie kierować użytkowników do punktów docelowych w budynkach takich jak szpitale i instytucje rządowe. Co ważne nie jest wymagana funkcja uczenia, więc robot zapewnia wsparcie nawet gdy użytkownik odwiedza budynek po raz pierwszy.

Specjalnie dla wygody starszych użytkowników wysokość uchwytu robota została ustalona z wykorzystaniem danych statystycznych. Uchwyt znajduje się na wysokości 96 cm nad podłogą, co ma na celu dopasowanie wymiarów robota do demograficznej większości użytkowników w oparciu o średnią wysokość ciała.

Kolejne innowacje opracowane przez NSK Japan obejmują możliwość wykrywania znaczników na sufitach w budynkach wielopiętrowych, co pomaga robotowi LIGHBOT w rozpoznawaniu swojej aktualnej pozycji oraz pozwala na wykorzystywanie wind, gdy zajdzie taka potrzeba. Warto także podkreślić, że akumulator o długiej żywotności może być ładowany bez wyjmowania go z robota.4

Źródło: Mepax

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę