Wrocław ma największy potencjał dla innowacji

© Olgird Rudak/Wikipedia

Udostępnij:

Tak wynika z najnowszej analizy ekspertów The Boston Consulting Group, o którym pisze Puls Biznesu. Analiza została zlecona przez prezesów banków polskich, ponieważ Polska nie znalazła się na mapie najlepszych na świecie klastrów innowacyjności stworzonych przez Cluster Observatory. Portal został zainicjonowany przez Komisję Europejską, a zarządzany jest przez Centrum Strategii i Konkurencyjności (CSC) przy Szkole Ekonomicznej w Sztokholmie.

Jak wynika z opinii ekspertów The Boston Consulting Group klastry potrzebują sprawinie działających instytucji publicznych, uniwersytetów i  ośrodków badawczych, inkubatorów przedsiębiorczości i parków technologicznych oraz dojrzałych firm. Polska ma w tych obszarach sporo do nadrobienia. Jako pozytywny przykład dużych, rodzimych firm i narodowych czempionów wymieniony został KGHM, który przede wszystkim od lat współpracuje naukowcami, a jako miasto tylko Wrocław.

– Wrocław ma największy potencjał do powstania klastra innowacyjności. W Stolicy Dolnego Śląska współpracują uczelnie wyższe, KPMG, park technologiczny i sektor bankowy – ocenił Marcin Kotlarek, partner w warszawskim biurze Boston Consulting Group.

Jak wskazują eksperci, współpraca to jedno, ale równie ważne jest przede wszystkim nastawienie władz danego miasta. I tu również Wrocław wychyla się na prowadzenie. Zadaniem lokalnych władz jest łączenie biznesu z nauką oraz tworzenie środowiska sprzyjającego współpracy i przedsiębiorczości. To widać w stolicy Dolnego Śląska, która już dzisiaj myśli o stworzeniu badawczo-naukowego zaplecza dla polskiego przemysłu i może pochwalić się sprawnie działającymi: Wrocławskim Parkiem Technologicznym, Centrum Transferu Technologii na Politechnice Wrocławskiej oraz pierwszą w Polsce jednostką typu RTO (Research Technology Organisation - instytucja dostarczająca innowacyjne usługi), czyli Wrocławskim Centrum Badań EIT+.Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również