Wybór kabla teleinformatycznego

kable © Raven Media

Udostępnij:

O tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę, decydując się na zakup kabla teleinformatycznego, opowiada Mariusz Pajkowski, zastępca dyrektora ds. technicznych w Lapp Kabel.

Podstawową kwestią przy doborze kabla teleinformatycznego jest określona kategoria przewodu, która musi być zgodna z kategorią sieci, jaką planujemy wykonać. Obecnie minimum jest to kategoria 6A. Kluczowy jest wybór produktu markowego, bo tylko wówczas mamy gwarancję, że przewód posiada parametry zgodne z wymogami standardów sieciowych.W następnej kolejności należy zwrócić uwagę na warunki eksploatacji takiego przewodu. Jeżeli będzie ułożony blisko innych instalacji, warto zainwestować w dodatkowe ekranowanie (par żył lub całego przewodu). W związku z wprowadzeniem w Europie Dyrektywy CPR, układany przewód powinien być z nią zgodny. Istotne jest również sprawdzenie średnicy montowanego przewodu, czy „zmieści się” do posiadanych przez nas złączy RJ-45 – to wcale nie jest oczywiste. Osobną sprawą są wymagania dodatkowe, np. instalacja ruchoma, układana na zewnątrz pomieszczeń lub na hali przemysłowej. Wówczas należy skorzystać z produktów specjalistycznych, przeznaczonych do naszych warunków (odpowiednio: przewody giętkie, odporne na UV, odporne na oleje).

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również