Wydajniejszy inwerter firmy ABB

©

Udostępnij:

W ofercie ABB pojawił się nowy inwerter centralny PVS980. Inwerter ten, który przekształca prąd stały (DC) wytwarzany przez panele słoneczne w prąd zmienny (AC), może być wykorzystywany w sieci elektroenergetycznej – zwiększa ilość energii dostarczanej do pojedynczego inwertera o 40 proc. Dzięki zwiększonej mocy, PVS980 pozwala również operatorom na wykorzystanie 30 proc. mniej inwerterów niż do tej pory.

Inwerter dużej mocy PVS980 na napięcie 1500 VDC jest w stanie przetworzyć więcej prądu stałego z paneli fotowoltaicznych, zmniejszając całkowitą liczbę inwerterów potrzebnych na obiekcie. Pozwala to zredukować koszty użytkowania elektrowni słonecznej przez cały okres jej eksploatacji. Inwertery centralne wykorzystywane są m. in. w dużych farmach fotowoltaicznych, jak i w instalacjach na budynkach oraz obiektach przemysłowych. Zaprezentowany jako projekt koncepcyjny na wystawie Intersolar w ubiegłym roku, inwerter PVS980 jest obecnie dostępny w sprzedaży, wzbudzając duże zainteresowanie wśród klientów dzięki licznym projektom pilotażowym.Nowy inwerter został zaprojektowany z myślą o bezproblemowej integracji z cyfrowymi sieciami inteligentnymi oraz redukcji emisji dwutlenku węgla.

Inżynierowie ABB pracowali nad kompaktowością urządzenia, dzięki czemu możliwe stało się zwiększenie mocy o ponad 40 procent i stworzenie inwerterów o dużej mocy znamionowej nie zwiększając wymiarów urządzenia. Konstrukcja nie pozwala na wnikanie powietrza zewnętrznego do ważnych przedziałów inwertera, dzięki czemu urządzenie może pracować zarówno na mrozie jak i w upale, bez negatywnego wpływu na jego funkcjonalność. Szeroki zakres temperatur eksploatacji i odporność na ciężkie warunki środowiskowe przy wykorzystaniu obudowy odpornej na wodę i pył, pozwalają na pracę przy niezmniejszonych parametrach znamionowych w temperaturze do 50°C.

Wykorzystujący innowacyjny, zamknięty układ chłodzenia, inwerter centralny ABB nie wymaga uzupełniania płynami, nie posiada pomp ani zaworów, które należy serwisować. Dzięki opcjonalnemu zdalnemu monitorowaniu stanu urządzenia, operatorzy elektrowni są w stanie pozyskać dane operacyjne oraz właściwie zaplanować obsługę.– ABB po raz kolejny przesuwa granice rozwoju w obszarze inwerterów – powiedział Sami Atiya, dyrektor Dywizji Automatyzacji Produkcji i Napędów ABB. – Wykorzystując naszą strategię Next Level, ABB jest w pełni zaangażowana w rozwój energetyki słonecznej, inwestując znaczne środki w badania i rozwój oraz systematycznie wprowadzając pionierskie produkty na rynek.

Źródło: Informacja prasowa ABB

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również