Wytrzymałe i bezobsługowe łożyska talerzowe

Preview
Reklama
Reklama

Polimerowe łożyska talerzowe firmy igus GmbH z Kolonii, to niewymagające smarowania, bezobsługowe, gotowe do zamontowania rozwiązania, które zastępują łożyska kulkowe w stołach obrotowych lub połączeniach obrotowych. Spektrum ich zastosowania jest niezwykle szerokie, przeważnie stosuje się je w aplikacjach z ruchem obrotowym. Te wytrzymałe, a jednak lekkie łożyska talerzowe „iglidur PRT" są odporne na korozję. Elementy ślizgowe wykonano ze zoptymalizowanego pod względem trybologicznym specjalnego tworzywa „iglidur J".

Łożyska talerzowe firmy igus pracują bez użycia smarów i są bezobsługowe. Również i ta konstrukcja korzysta z atutów sprawdzonego od 25 lat programu polimerowych łożysk ślizgowych „iglidur" firmy z Kolonii. Wszystkie komponenty osłony łożyska wykonano z aluminium (istnieją również wersje ze stali szlachetnej V4A), powierzchnie przeciwbieżne elementów ślizgowych „iglidur" są wykończone w drodze anodowania twardego. Wszystkie śruby złączne wykonano ze stali nierdzewnej.

Reklama

Duży typoszereg, dostępne z magazynu
Łożyska talerzowe charakteryzują się dużą sztywnością, są łatwe w montażu, bardzo odporne na zużycie, a bezobsługowe elementy ślizgowe są wymienne - informuje producent, firma igus. Mogą być dostarczone bezpośrednio z magazynu w ciągu 24 godzin w siedmiu wielkościach, jako opisana powyżej wersja standardowa (wersja 01) bądź też jako ważąca jedynie 200 g i niezwykle korzystna cenowo wersja 02 (w tym przypadku pierścienie zewnętrzne wykonano z tworzywa „iglidur J4" i ślizgają się one bez smarowania bezpośrednio po pierścieniu wewnętrznym). Firma oferuje również akcesoria do łożysk, takie jak zacisk ręczny i pierścienie dystansowe. Ponadto dostępne bezpośrednio z magazynu są również gotowe rozwiązania specjalne, takie jak łożyska ślizgowe do stołów obrotowych zgodne z FDA (elementy ślizgowe wykonano z „iglidur A180") oraz bardzo odporne na chemikalia stoły obrotowe, które można stosować w temperaturze do 180 °C (elementy ślizgowe wykonano z „iglidur H1").

Powiązane firmy

Reklama

Zastosowania w czystych i zanieczyszczonych środowiskach
Spektrum zastosowania niewymagających smarowania polimerowych łożysk talerzowych jest bardzo zróżnicowane. Rozciąga się ono od zastosowań czystych, np. w technice medycznej lub pomiarowej, aż po zastosowania w warunkach otoczenia charakteryzujących się bardzo dużym stopniem zanieczyszczenia, na przykład w odlewniach. W wielu przypadkach są to zastosowania obrotowe (obroty do przodu, do tyłu, praca przerywana) na stanowiskach montażowych lub w urządzeniach do transportu wewnętrznego, na przykład stoły taktujące i wyrobiska przygotowawcze. Duża część tych zastosowań posiada napęd ręczny. Producent, firma igus, obserwuje obecnie trend w kierunku systemów z możliwością indywidualnego przyłączania napędów poprzez uzębienie. W tym zakresie firma z Kolonii oferuje teraz, między innymi, model 01 również w wersji z nakładanym kołem zębatym.

Nowa wielkość wytrzymuje piętnaście ton
Podczas gdy wymiary najmniejszych łożysk talerzowych „iglidur" rozpoczynają się już od średnicy wewnętrznej 20 mm, dostępne są też duże średnice 200 mm oraz - jako nowość - również 300 mm. Ten największy wymiar „PRT-01-300", przeznaczony do większych obciążeń i momentów, potrafi wytrzymać statyczne obciążenie osiowe rzędu 15 ton. Bezobsługowe zastosowania spotyka się w szczególności w budowie ciężkich maszyn i heliotechnice. 

Reklama

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama