YuMi - robot współpracujący ABB

© ABB

Udostępnij:

 

YuMi firmy ABB to członek nowej rodziny robotów współpracujących, które są w stanie wykonywać takie same zadania jak ludzie i pracować razem z nimi przy zagwarantowaniu bezpieczeństwa wszystkich dookoła.

– Nadeszła nowa era robotów współpracujących, stanowiąca integralną część naszej strategii Next Level – powiedział prezes Grupy ABB Ulrich Spiesshofer. – YuMi urzeczywistnia ideę współpracy pomiędzy ludźmi i robotami. To rezultat lat badań, który zmienia sposób, w jaki ludzie i roboty oddziałują na siebie nawzajem.Niewiele obszarów produkcyjnych zmienia się w tak szybkim tempie, jak montaż małych elementów. W szczególności w przemyśle elektronicznym popyt na produkty szybko się zwiększył, przekraczając możliwości rynku wykwalifikowanej siły roboczej. Konwencjonalne metody montażu tracą na znaczeniu, a dla wytwórców koniecznością z ekonomicznego punktu widzenia staje się inwestowanie w nowe rozwiązania.

Według BCG Research do 2025 roku wdrożenie zaawansowanych technologicznie robotów zwiększy produktywność w wielu sektorach gospodarki nawet o 30% oraz zmniejszy koszty pracy o co najmniej 18% w takich krajach, jak Korea Południowa, Chiny, Stany Zjednoczone, Japonia i Niemcy.

YuMi został zaprojektowany w odpowiedzi na potrzeby elastycznej i szybko zmieniającej się produkcji dla branży elektronicznej, jednak z równie dobrym skutkiem może zostać użyty w każdym środowisku montażu małych elementów – dzięki swojej dwuramiennej budowie, ruchomym ramionom, uniwersalnemu systemowi podawania części, wizyjnemu systemowi lokalizacji elementów, programowaniu przez nauczanie zadanego toru ruchu oraz najnowocześniejszemu, precyzyjnemu systemowi kontroli ruchu.

Dzięki swojej bezpiecznej konstrukcji YuMi może wykonywać operacje w bezpośrednim otoczeniu człowieka. Posiada lekki, sztywny magnezowy szkielet, plastikową obudowę pokrytą miękkim materiałem amortyzującym wstrząsy i uderzenia. YuMi jest kompaktowym robotem wielkości człowieka i poruszający się jak człowiek, dzięki czemu osoby z nim współpracujące mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo – to cecha, dzięki której YuMi otrzymał prestiżową nagrodę Red Dot „best of the best” w kategorii Design Concept.

Gdy YuMi wykryje nieoczekiwane oddziaływanie, takie jak zderzenie ze współpracownikiem, jest w stanie zatrzymać się w ciągu milisekund, a ruch robota może zostać wznowiony w tak prosty sposób jak proste jest wciśnięcie przycisku „play” w pilocie. YuMi nie posiada miejsc, w których może dojść do przypadkowego zaciśnięcia zewnętrznych obiektów, dzięki czemu nic delikatnego nie może zostać uszkodzone w trakcie ruchu ramion robota.Udostępnij:

DrukujMM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również