Zablokować obrót wałka

Elesa+Ganter, blokada obrotu wałka © Elesa+Ganter

Udostępnij:

Maszyny i urządzenia z manualnymi układami regulacji często wymagają blokowania zadanych ustawień. Ma to zapobiegać przestawieniu ustalonej pozycji na skutek wibracji, momentów sił oddziałujących na dany wałek, nieumyślnych działań lub nieuwagi operatora. Taką funkcję można realizować na różne sposoby.

Elesa+Ganter oferuje np. blokadę napędu GN 826 (na zdjęciu) aluminiowym pierścieniem wyposażonym w mosiężny klin, połączony ze śrubą blokującą. Nacisk klina ustawia się za pośrednictwem śruby, która przesuwa się prostopadle do osi wrzeciona. Z kolei zaciski styczne wykonane ze stali oksydowanej na czarno są przeznaczone do szybkiego mocowania elementów o okrągłym kształcie (wałków, rur, prętów). Instaluje się je w otworze wykonanym prostopadle do osi i częściowo przenikającym otwór, w którym umieszcza się element zaciskany. Do blokowania wałka można również wykorzystać płyty montażowe, stosowane zazwyczaj w ręcznych układach regulacji, wyposażonych w cyfrowe wskaźniki położenia. Płyty takie umożliwiają dokonanie szybkiego, łatwego i trwałego blokowania wrzeciona w danej pozycji. Mogą być zamocowane z dźwignią po lewej lub po prawej stronie.Źródło: Elesa+Ganter

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również