Zwrot kosztów dla polskiej chemii

©

Udostępnij:

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii uzyskało zgodę na wprowadzenie systemu rekompensat kosztów pośrednich dla sektorów i podsektorów przemysłu energochłonnego w Polsce. Polska Izba Przemysłu Chemicznego jest od początku bardzo zaangażowana w wypracowanie najlepszych dla sektora rozwiązań i niebawem zobaczymy efekty działań izby na rzecz członków.

- Zgoda na rekompensaty wraz z obniżeniem akcyzy na prąd, opłaty przejściowej i ulgą w opłacie kogeneracyjnej to pakiet rozwiązań, który pozwala nam skuteczniej walczyć o naszą konkurencyjność. Bez wątpienia decyzja MPiT’u jest krokiem w dobrą stronę. Od wielu miesięcy Polska Izba Przemysłu Chemicznego walczyła o rozwiązania, które będą chronić naszych Członków, pozwolą sektorowi skutecznie działać, rozwijać się. Zaproponowane rozwiązania uwzględniają wiele z naszych postulatów - komentuje dr Tomasz Zieliński, prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.Refundacja kosztów

System wprowadza częściowy zwrot kosztów zakupu uprawnień do emisji przenoszonych na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytwarzania produktów w wybranych sektorach lub podsektorach energochłonnych. Maksymalny roczny limit środków finansowych przeznaczanych na przyznanie rekompensat za 2019 i 2020 r. wynosi 890 mln zł i pochodzi ze środków uzyskanych przez Rząd ze sprzedaży uprawnień do emisji pochodzących z puli aukcyjnej. Ponad połowa tej sumy ma szansę trafić do kilkudziesięciu przedsiębiorstw z sektora i podsektorów przemysłu chemicznego. Chodzi między innymi o produkcję nawozów i związków azotowych, podstawowych chemikaliów organicznych i nieorganicznych, włókien chemicznych oraz wybranych tworzyw sztucznych w formach podstawowych. - Wzrost cen uprawnień do emisji w ramach EU ETS negatywnie wpływa na hurtową cenę energii elektrycznej, co jest kluczowym zagrożeniem dla naszej konkurencyjności – mówi dr inż. Tomasz Zieliński. Kolejne zwroty akcji

Listę sektorów i podsektorów kwalifikujących się do rekompensat kosztów pośrednich szczegółowo określają wytyczne Komisji Europejskiej, które obowiązują do końca 2020 r. Równocześnie toczą się prace nad kształtem nowych wytycznych, w szczególności nad formułą systemu rekompensat w kolejnej fazie unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji na okres 2021 - 2030.

Z pewnością możemy oczekiwać kolejnych zmian w systemie, co najprawdopodobniej poskutkuje nowelizacją ustawy przed 2021 r. Do tego czasu rekompensaty będą poprawiać sytuację konkurencyjną energochłonnych przedsiębiorstw przemysłu chemicznego w Polsce. Polska Izba Przemysłu Chemicznego nadal będzie prowadzić działania na poziomie parlamentu i Rządu by wypracować jak najlepsze rozwiązania dla swoich Członków i całego polskiego sektora chemicznego.

Źródło: PIPC

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również