Druk 3D już nie tylko do prototypowania

MM

Targi EUROTOOL to nie tylko oferta targowa – to także wydarzenia towarzyszące. Po raz drugi zorganizowano Forum druku 3D. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele nauki i biznesu. Omawiane były m.in. możliwości wykorzystania druku 3D w przemyśle. Przybliżano także wyzwania dla kształcenia i przemysłu w zakresie metod przyrostowego formowania.  W programie znalazła się także część praktyczna, czyli warsztaty druku 3D oraz skanowania 3D.

Celem konferencji było m.in. pokazanie, że druk 3D jest coraz bardziej praktyczny i coraz szerzej i mocniej wchodzi do różnych gałęzi przemysłu. Dawno już opuścił laboratoria i pracownie naukowe. Wdrażany jest w kolejnych branżach. Drukarki 3D można spotkać m.in. w pracowniach architektonicznych czy nawet na liniach produkcyjnych.

Przykładów jest wiele, trzeba pokazać, że każdy może znaleźć zastosowanie dla druku 3D w swojej działalności – wyjaśnia Adam Przepolski, prelegent, przedstawiciel organizatora konferencji.

W trakcie forum można było także przekonać się, że obsługa drukarek 3D jest bardzo łatwa i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Większość naszych drukarek opiera się na zasadzie „1ClickPrint” – tłumaczy Adam Przepolski. – Importujemy zatem do oprogramowania drukarki model stworzony w środowisku CAD. Przesyłamy go za pomocą Wi-Fi na drukarkę 3D i potwierdzamy chęć wydruku na samym urządzeniu.

W trakcie forum zaprezentowano szereg przykładów zastosowania druku 3D nie tylko do fazy prototypowania, ale także już w samej produkcji małoseryjnej.

Klienci coraz częściej pytają o to, kiedy druk 3D jest opłacalny, a kiedy lepiej wykorzystać konwencjonalne metody – mówi prelegent Piotr Gurga. – Odpowiadamy, że na drukarkach 3D produkujemy najczęściej serie o wielkości 700, 2000, a nawet do 5000 elementów. Drukujemy również z materiałów docelowych.

O tym, że drukarki 3D ułatwiają proces prototypowania, nie trzeba już nikogo przekonywać. Teraz zadaniem jest pokazanie, że również produkcja małoseryjna jest możliwa. Customizacja to trend, dzięki któremu drukarki 3D znajdują coraz szersze zastosowanie. Drukowane są np. obudowy na urządzenia elektroniczne wypuszczane w małych seriach.

Po tę technologię druku sięgają bardzo chętnie także start-upy – dodaje Piotr Gurga. – Te firmy mają niesamowicie innowacyjne podejście do wykorzystania drukarek 3D. Jednym z ciekawszych przykładów jest start-up z Krakowa, który produkuje w ten sposób oczyszczacze powietrza do wózków dla dzieci. Produkcja małoseryjna z wykorzystaniem druku 3D jest zatem możliwa i na konferencji prezentujemy takie przykłady.

 

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę