Gospodarka w czasach pandemii

Gospodarka w czasach pandemii Polcom

Produkcja przemysłowa w maju br. wzrosła o 29,8% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Poprawę wyników zanotowały wszystkie grupy monitorowane przez Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści wskazują wręcz, że fabryki nie nadążają z realizacją zamówień. Wzrost aktywności w tym sektorze widać także po prowadzonych przez niego inwestycjach w cyfryzację.

 

W marcu, rok po pierwszych spadkach spowodowanych pandemią, produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o prawie 19%, a w kwietniu o 44,5%. Badania IHS Markit wskazują, że światowa gospodarka w drugim kwartale przewyższyła maksymalny poziom PKB sprzed pandemii. Eksperci przewidują, że w 2021 r. PKB wzrośnie o 6%, co byłoby najwyższym wzrostem od 48 lat. Efekt pandemii widać także w decyzjach inwestycyjnych prowadzonych przez sektor przemysłowy – koronawirus okazał się katalizatorem zmian i długo wyczekiwanych postępów w procesie cyfryzacji przemysłu.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmy Polcom i Intel „Przemysł 4.0 - krok w kierunku bezpieczeństwa przemysłowego” co trzecia firma z branży przemysłowej w Polsce prowadzi już projekty związane z transformacją cyfrową, 46% cyfryzuje wybrane obszary lub jest w czasie wdrożeń. Według 25% ankietowanych firm pandemia zwiększyła znaczenie działu IT w firmie, a zdaniem 20% przyspieszyła cyfryzację.  

Cyfryzacja przemysłu to coś więcej niż zapewnienie ciągłości działania, bezpieczeństwo, szybszy time to market czy zgodność z regulacjami. To także typowa dla tego sektora automatyzacja procesów produkcyjnych czy ochrona danych stanowiących podstawę innowacji rynkowej firmy. Jak wynika z naszego badania, dzięki chmurze proces cyfryzacji nabiera dynamiki. Przedsiębiorstwa, które wspólnie realizują strategie zarówno transformacji cyfrowej, jak i chmury obliczeniowej, odnoszą z tego wiele korzyści – mówi Marcin Gwóźdź, prezes Zarządu Polcoma.

Jak wynika z raportu Polcoma, cyfrowa transformacja przemysłu nabiera rozpędu, co jest w bezpośredniej korelacji z planami inwestycyjnymi firm. Aż 32% planuje zwiększenie inwestycji, a 33% pozostawienie ich na obecnym poziomie. Jedynie 9% przedsiębiorstw z powodu pandemii musiało zamrozić inwestycje w IT i cyfryzację biznesu.

Dla branży przemysłowej najważniejsze jest wyeliminowanie przestojów produkcyjnych i pełna kontrola nad procesem wytwarzania. Cyfryzacja daje możliwość sięgania po innowacje oraz znacznego zredukowania ryzyka związanego z przestojami wynikającymi z niedostępności lub braku wydajności środowiska IT. Pozwala też na zwiększenie efektywności i szybsze odpowiadanie na potrzeby rynkowe przy jednoczesnej redukcji kosztów – komentuje Piotr Słanek, członek Zarządu Protecha. 

Jak pokazuje inny, globalny raport Global Innovation Index 2020 „Who will finance innovations?”, którego partnerem merytorycznym jest Dessault Systèmes, potencjał przełomowych technologii i innowacji wciąż jest ogromny. Czołowe miejsce w rankingu najbardziej innowacyjnych gospodarek zajęły kolejno Szwajcaria, Szwecja i USA. Polska znalazła się na 38. pozycji na świecie i 25. w Europie, co oznacza awans o jedno miejsce w stosunku do poprzedniego roku. Aby utrzymać ten trend, także w kontekście możliwych, kolejnych fal pandemii, konieczne są dalsze, odważne działania i inwestycje w zakresie cyfrowej transformacji przemysłu.

Źródło: Polcom

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę