Jak usprawnić zarządzanie procesem produkcji?

Preview
Toyota Motor Manufacturing Poland
Reklama
Reklama

W Polsce już od dawna są dostępne systemy, które pozwalają zwiększyć wydajność pracy w produkcji aż o 30%. Oto jeden z przykładów.

Sztuczna inteligencja to pojęcie, którego twórcą jest John McCarthy, amerykański informatyk, laureat Nagrody Turinga (określanej jako informatyczna Nagroda Nobla). Termin sformułowany w 1956 roku określał tworzenie maszyn, „o których działaniu dałoby się powiedzieć, że są podobne do ludzkich przejawów inteligencji”. Dzisiaj, niespełna 60 lat od czasu zdefiniowania sztucznej inteligencji, maszyny podnoszą komfort życia i pracy na nieznane dotąd standardy.

Reklama

W Japonii, jednym z najbardziej rozwiniętych technologicznie krajów, powstał program zarządzający pracownikami magazynu. „Robot” na podstawie zgromadzonych w systemie IT danych, kieruje załogą; pełni więc rolę lidera, szefa zespołu. Program działa zgodnie z filozofią Kaizen, zakładającą stałe polepszanie i usprawnianie procesu zarządzania i produkcji na wszystkich szczeblach. Jego zastosowanie poprawiło efektywność pracy o 8 procent.

Biorąc pod uwagę dane dotyczące japońskiego oprogramowania, narzędzie opracowane przez polskich specjalistów są jeszcze bardziej wydajne. Mowa na przykład o IPOsystem, który jest efektem 6-letniej pracy zespołu ekspertów rybnickiej firmy UIBS Teamwork.

- Nasze narzędzie steruje procesami wielokrotnie bardziej skomplikowanymi - twierdzi Krzysztof Fiegler, dyrektor handlowy i współwłaściciel UIBS Teamwork. Jak dodaje, IPOsystem w porównaniu z japońskim oprogramowaniem zarządza nie tylko znacznie bardziej złożonym obszarem, ale pozwala także uzyskać większe korzyści. - Wdrożenie IPOsystem zdecydowanie zwiększa wydajność pracy w obszarach produkcyjnych to wzrost rzędu 20-30 procent - podkreśla K. Fiegler.

Reklama

W jaki sposób udało się osiągnąć taki wynik? IPOsystem w bezpośredni i w pełni autonomiczny sposób (a więc bez udziału planistów i dozoru bezpośredniego) steruje wszystkimi procesami na halach produkcyjnych. - System w optymalny sposób samodzielnie decyduje o kolejności działań i doborze zasobów potrzebnych do zrealizowania poszczególnych czynności. Narzędzie autonomicznie zarządza pracą zarówno załogi, jak i maszyn. Co ważne, IPOsystem w czasie rzeczywistym uwzględnia wszelkie odstępstwa mające wpływ na realizację zadania. W przypadku zaistnienia zmiany, narzędzie potrzebuje dosłownie 5 sekund, aby skorygować harmonogram i dostosować go do bieżącej sytuacji. Wszystkie operacje są wykonywane samodzielnie, w sposób niezauważalny dla pracowników - wyjaśnia Krzysztof Fiegler.

IPOsystem współpracuje z systemami klasy ERP (Enterprise Resource Planning) i stanowi wsparcie dla Lean Management. Narzędzie pozwala zarządzać zarówno produkcją (jednostkową, ale także seryjną oraz masową), jak i montażem. Przedsiębiorstwa wyposażone w IPOsystem działają już w Andrychowie, Kościanie oraz Gliwicach. W toku są kolejne implementacje innowacyjnego rozwiązania, jednocześnie twórcy IPOsystem przeprowadzają nowe analizy w przedsiębiorstwach zainteresowanych systemem.

Źródło: CentrumPR

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama