Japońska gospodarka przyspieszyła

©

Udostępnij:

 

Japońska gospodarka rosła w pierwszych trzech miesiącach tego roku szybciej niż się spodziewano. Tamtejszy rząd liczy, że kraj na stałe wychodzi z recesji.

Japońskie PKB wzrosło w I kwartale 2015 roku. w porównaniu do poprzedniego kwartału o 0,6 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu na poziomie 0,4 proc.Dobry kierunek

Nic więc dziwnego, że analitycy twierdzą, że tempo wzrostu w pierwszym kwartale było "bardzo pozytywne".

- Wydaje się, że Japonia jest na dobrej drodze do ożywienia - mówi Tony Nash, główny ekonomista Complete Intelligence. – Te dane muszą wywoływać uśmiech na twarzy premiera Shinzo Abe. Potwierdzają, że jego polityka sprawia, że rzeczy idą w dobrym kierunku - dodaje.Nie tak szybko?

Japonia wyszła z recesji w IV kwartale 2014 roku. W ostatnich trzech miesiącach roku PKB tego kraju wzrosło o 0,3 proc. Analityk Capital Economics Marcel Thieliant uważa, że gospodarkę czeka jednak spowolnienie w kolejnym kwartale.

- Produkcja przemysłowa obniżyła się. W kwietniu spadł również indeks PMI, który obrazuje koniunkturę w przemyślę. Mało prawdopodobne, aby te wskaźniki szybko się poprawiły - ocenia Marcel Thieliant.
Recesja

Warto przypomnieć, że w minionym roku japońska gospodarka przeżywała znacznie spowolnienie. O ile w pierwszym kwartale 2014 roku PKB wyniosło 1,6 proc. to w kolejnych dwóch spadało. W II kwartale gospodarka skurczyła się aż o 1,9 proc., a w III o 0,6 proc.

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również