Komisja Europejska: prognoza na 2021 rok

banknoty euro © Pixabay

Udostępnij:

Ponowny wzrost liczby zakażeń oraz pojawienie się nowych szczepów koronawirusa zmusiły wiele państw unijnych do ponownego wprowadzenia lub zaostrzenia środków powstrzymujących rozprzestrzenianie się pandemii. Wzrost gospodarczy powinien przyspieszyć w miarę znoszenia obostrzeń.

W najnowszej prognozie gospodarczej Komisja Europejska przewiduje, że gospodarka strefy euro odnotuje wzrost rzędu 3,8% zarówno w 2021 r., jak i w 2022 r., natomiast gospodarka całej Unii Europejskiej powinna rosnąć o 3,7% w 2021 r. i 3,9% w 2022 r.Oczekuje się, że gospodarka strefy euro i UE osiągnie poziom notowany przed kryzysem wcześniej niż przewidywano w prognozie gospodarczej z jesieni 2020 r. – głównie z powodu silniejszego niż oczekiwano tempa wzrostu przewidywanego w drugiej połowie 2021 r. i w 2022 r. 

Po wyraźnym wzroście w trzecim kwartale 2020 r. aktywność gospodarcza ponownie spadła w czwartym kwartale, ponieważ druga fala pandemii wymogła wprowadzenie nowych obostrzeń. W związku z tym, że środki te nadal obowiązują, oczekuje się, że gospodarki UE i strefy euro znów stracą w pierwszym kwartale 2021 r. Wzrost gospodarczy ma przyspieszyć wiosną i nabrać tempa latem, w miarę jak programy szczepień nabiorą tempa i stopniowo łagodzone będą obostrzenia. Lepsze perspektywy w gospodarce światowej będą również wspierać ożywienie gospodarcze.

Skutki gospodarcze pandemii nadal nierównomiernie rozkładają się między poszczególne państwa członkowskie, a tempo ożywienia gospodarczego również będzie znacznie się różnić.

Inflacja utrzyma się na niskim poziomie

Przewiduje się, że inflacja w strefie euro wzrośnie z 0,3% w 2020 r. do 1,4% w 2021 r., a następnie nieco spadnie do 1,3% w 2022 r. Prognozy dla strefy euro i UE na 2021 r. są nieznacznie wyższe w porównaniu z tym, co przewidywano jesienią, ale nadal oczekuje się, że inflacja utrzyma się na niskim poziomie. 
Opóźnienie w ożywieniu gospodarczym będzie nadal osłabiać łączną presję popytową na ceny. W 2021 r. inflacja chwilowo wzrośnie w związku z efektem bazy wynikającym ze wzrostu cen energii, korektami podatkowymi (zwłaszcza w Niemczech) oraz odroczonym popytem w przypadku niektórych nadal utrzymujących się ograniczeń podaży. W 2022 r. oczekuje się ponownego unormowania się inflacji w wyniku dostosowania podaży i wygaśnięcia efektu bazy. Polska w środku stawki

Zgodnie z unijnymi prognozami w przyszłym roku w Polsce PKB wzrośnie o 3,1% (w 2020 r. spadło o 2,8%), a w 2022 r. o 5,1%. W tym samym czasie inflacja będzie wynosić odpowiednio 2,3 oraz 2,9%.

Podobne tempo wzrostu w najbliższych dwóch latach zanotują Czechy (wzrost PKB o 3,2 i 5%), a nieco lepiej wypadną Słowacja (wzrost o 4 i 5,4%) i Węgry (4 i 5%).

Najwyższe, ponad 5-proc. tempo wzrostu PKB w przyszłym roku zanotują gospodarki Hiszpanii, Francji oraz Chorwacji.

Źródło: Komisja Europejska

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również