KUKA: Przyszłość automatyzacji leży w bezpośredniej współpracy człowieka z robotem

©

Udostępnij:

Pochodzący z Augsburga producent robotów i systemów automatyki przemysłowej KUKA podczas targów AUTOMATICA 2014 w czerwcu br. na pierwszy plan wysuwa bezpieczną kooperację pomiędzy człowiekiem a robotem. Na konferencji prasowej w kwietniu augsburgczycy pokazali drogę do przyszłości automatyzacji.Człowiek z robotem idealnie się uzupełniają

Produkcja przemysłowa stoi przed nową rewolucją. To, co określa się mianem „przemysłu 4.0“ oznacza nowe warunki ramowe dla przemysłu jutra: zmienność rynku, różnorodność wariantów oraz krótkie cykle życia produktu wymagają, aby produkcja potrafiła w przyszłości szybko dostosować się do nowych warunków ramowych, czyli była zdolna do zmian. W wielu przypadkach oznacza to odejście od sztywnej pełnej automatyzacji na rzecz elastycznego podziału pracy między człowieka i robota. „Zastosowanie robota jako asystenta procesów produkcji sprawia, że produkcja staje się elastyczna jak nigdy dotąd i stwarza całkowicie nowe możliwości wytwarzania“, wyjaśnia Manfred Gundel, dyrektor zarządzający KUKA Roboter GmbH. W ten sposób otwierają się nowe drogi w  automatyzacji w oparciu o roboty jako uzupełnienie możliwości „klasycznego“ robota przemysłowego.Przemysł 4.0 warunkuje nową generację robotyki

Dla tego rodzaju nowych koncepcji produkcyjnych robot stanowi ważną podstawę, jak podkreśla dr Albrecht Hoene, kierownik projektu robotów o lekkiej konstrukcji w KUKA Laboratories GmbH: „Aby robot będący wsparciem dla procesów produkcji mógł w bezpieczny sposób współpracować z człowiekiem, potrzebna jest całkowicie nowa generacja robotów: maszyny muszą być sensytywne i czułe, tak jak robot o lekkiej konstrukcji KUKA LBR iiwa.” Wzorowany na ludzkim ramieniu LBR iiwa ma siedem osi i umożliwia sterowanie pozycyjno-siłowe. Ten rodzaj sterowania w połączeniu ze zintegrowanymi czujnikami zapewnia programowalną czułość robota. Jego wysoko rozwinięta zdolność wykrywania kolizji i zintegrowany układ sensoryczny w napędach wszystkich osi predestynuje LBR iiwa do precyzyjnych zadań montażowych i umożliwia zastosowanie prostych narzędzi. Dzięki swojej sensytywności robot LBR iiwa otwiera nowy rozdział we współpracy człowieka z robotem. Reaguje jak „trzecia ręka“ operatora i może pracować bezpośrednio z człowiekiem bez ogrodzenia ochronnego. 

Kompleksowa koncepcja współpracy człowiek – robot w centrum uwagi

Zastosowania bez użycia ogrodzenia ochronnego oznaczają całkowicie nowe możliwości w nowoczesnych fabrykach, ale także nowe warunki ramowe: Frank Klingemann, dyrektor zarządzający KUKA Systems GmbH, podczas konferencji prasowej wyjaśnił, że do bezpiecznej współpracy człowieka z robotem nie wystarczy jedynie odpowiedni robot. „Naszym celem jest wypracowanie koncepcji produkcyjnej opartej na zasadach współpracy człowiek – robot. Technologia i kompleksowe rozwiązania bazujące na zasadach współpracy pomiędzy człowiekiem a robotem wpływają na rozwój fabryk i produkcję przyszłości.“ W tym celu KUKA Systems tworzy między innymi kompleksową bazę danych komponentów i urządzeń peryferyjnych, znajdujących zastosowanie we współpracy człowieka z robotem. Kalkulacje tworzone w oparciu o te dane mają w przyszłości pomóc w opracowywaniu bezpiecznych i ekonomicznych rozwiązań,  zgodnych z zasadami współpracy człowieka z robotem, a tym samym stwarzać warunki do rozwoju zdolnej do zmian fabryki 4.0.

KUKA na targach AUTOMATICA 2014

Na targach AUTOMATICA, które odbędą się w dniach od 3 do 6 czerwca w Monachium, KUKA zaprezentuje na stoisku o powierzchni blisko 800 m2 w  hali A4 różnorodne aplikacje będące potwierdzeniem kompetencji KUKA w dziedzinie współpracy człowieka z robotem. I to w realnych warunkach praktycznego zastosowania. W ten sposób KUKA prezentuje szerokie spektrum możliwości począwszy od robotyki przemysłowej aż po robotykę serwisową. Oprócz głównego stoiska firma KUKA wystawi podczas 6.  Międzynarodowych Targów Automatyki i  Mechatroniki inne wyróżniające się rozwiązania, takie jak mobilny model koncepcyjny „KUKA moiros“. W ramach wystawy specjalnej poświęconej profesjonalnej robotyce serwisowej w hali A4 producent robotów i systemów automatyki z Augsburga przyzna dodatkowo nagrodę KUKA Innovation-Award, która ma wspierać działania innowacyjne w zakresie mobilnej manipulacji oraz optymalizować przygotowanie transferu technologii pomiędzy nauką i  działalnością badawczą a przemysłem. Ponadto roboty KUKA przy pracy będzie można zobaczyć na wielu innych stoiskach partnerów systemowych i technologicznych augsburgskiego koncernu hi‑tech.

 

Udostępnij:

DrukujMM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również