Maszyny do szlifowania: różnice tkwią w detalach konstrukcyjnych

Okamoto Europe

W przemyśle gładkie powierzchnie są kluczowym elementem innowacyjnych produktów. Okamoto, producent maszyn do szlifowania, oferuje swoim klientom systemy abrazyjne, które dzięki naprowadzającym detalom konstrukcyjnym otwierają drogę do uzyskiwania maksymalnej precyzji.

Szlifowanie jest najczęściej ostatnim z wielu procesów obróbki i w dużym stopniu decyduje o jakości często bardzo drogich elementów. – Mimo znacznego postępu w zakresie toczenia i frezowania powierzchni, procesy obróbki bazujące na zdefiniowanym ostrzu nadal nie osiągają perfekcyjnej jakości – mówi Mateusz Cieniek, Application Engineer w centrum badawczo rozwojowym we Wrocławiu

Celem Okamoto jest rozwój szybkości, wydajności oraz efektywności procesu szlifowania w każdym zastosowaniu. – Przyczynia się do tego wiele detali technicznych, które często prowadzą do stworzenia nowych standardów. Na przykład łoża maszyny ze specjalnego granitu lub z odlewu mineralnego, odporne na czynniki termiczne, posiadające optymalne właściwości amortyzujące, zapobiegają niepożądanym drganiom mechanicznym – mówi Cieniek.

Specjalnie pokryte lub ręcznie skrobane prowadnice oraz precyzyjne łożyska wałkowe zapewniają przy każdej prędkości i dosuwie równe ślizganie się poszczególnych komponentów bez wibracji oraz bez ryzyka pojawienia się zjawiska slip-stick. Technika liniowa stanowi gwarancję nad wyraz cichej eksploatacji, bez drgań przy bardzo dużych prędkościach maszyny. Wbudowane systemy pomiarowe w połączeniu ze sterowaniem hydraulicznym, najnowocześniejszą technologią obciągania i oprogramowaniem do szlifowania oraz przejrzyste dotykowe panele sterowania maszyn zwiększają bezpieczeństwo procesu oraz produktywność i jakość.

Inteligentne sterowanie za pomocą dotykowego systemu firmy Okamoto oraz łatwe w obsłudze oprogramowanie pozwalają zmienić kompleksowe zadania w proste operacje. Dzięki temu również niedoświadczony operator maszyny może wykonać szlifowanie najwyższej jakości – dodaje Cieniek

Przyszłościowym rozwiązaniem jest również tak zwany bezkontaktowy system hydrostatyczny Okamoto, używany do stabilizacji prowadnicy stołowej. Przy użyciu czujników system nadzoruje grubość filmu olejowego w różnych miejscach i w ułamku sekundy w pełni automatycznie dostosowuje ją do danych obciążeń za pomocą dysz. Takie działanie eliminuje wahania płyty podstawowej. Według Okamoto, tak zaprojektowana szlifierka umożliwia redukcję odchyleń filmu olejowego do 1/7 dotychczasowych wahań i czterokrotnie wzmacnia stabilność. Ponadto, w zależności od zastosowania, dokładność obrabianego przedmiotu jest do 400 proc. większa.

Kompleksowe rozwiązania abrazyjne Okamoto są stosowane we wszystkich obszarach produkcji przemysłowej i otwierają tym samym ich użytkownikom drogę do najwyższej precyzji – mówi Cieniek

Przykładem mogą być szlifierki do płaszczyzn z serii CA-Li. Są one wyposażone w silnik liniowy w osi podłużnej w celu osiągnięcia najwyższej dokładności pozycjonowania. Silnik wrzeciona szlifierki o mocy 15 kW, szerokość tarczy wynosząca 100 mm oraz prędkość stołu 40 m/min oznaczają oszczędność czasu do 40 procent w stosunku do tradycyjnych maszyn. – System chłodzenia bez używania papieru, który jednocześnie służy do stabilizacji temperatury maszyny, znacznie obniża koszty materiału oraz utylizacji odpadów – tłumaczy Cieniek.

Dzięki bezkontaktowemu systemowi hydrostatycznemu szlifierki z serii UPG, w przypadku szlifowania powierzchni płaskich dużych elementów, wykazują chropowatość powierzchni w skali mikrometra wynoszącą o połowę mniej niż obowiązujące do tej pory standardy. Możliwe jest osiągniecie maksymalnych odchyleń wynoszących do 0,5 μm przy długości stołu 4000 mm i szerokości 800 mm.

W przemyśle optycznym zaawansowane technologicznie urządzenia z serii Pitch-Polisher w przypadku powierzchni wynoszącej 1500 mm osiągają przy obróbce szkła pomiarowego lub precyzyjnych luster dokładność do 30 nm.

Do szlifowania płaszczyzn i szlifowania stopniowego Okamoto oferuje szlifierki ze stołem obrotowym PRG-DXNC. Wysuwany stół umożliwia wyjątkową elastyczność obróbki. W połączeniu ze specjalną funkcją sterowania, zapewniającą kontrolę dwóch osi jednocześnie, w przypadku szlifowania 193 powierzchni płaskich możliwe jest jednoczesne określenie wartości czterech różnych płaszczyzn. Ta stopniowa obróbka umożliwia wyprodukowanie łożysk i obręczy w sposób szybszy niż w przypadku tradycyjnych maszyn.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę