Największe pionowe urządzenie do obróbki strumieniowo ściernej firmy Rösler trafia do Chin

Pionowe urządzenie do obróbki strumieniowo ściernej Rösler

Stal nierdzewna jest jednym z najważniejszych surowców dla wielu gałęzi przemysłu, takich jak inżynieria medyczna, budowa statków, lotnictwo itp. W związku z tym na całym świecie wykorzystuje się duże ilości stali nierdzewnej. Aby sprostać rosnącemu popytowi, firma TISCO, jeden z największych na świecie producentów stali nierdzewnej, zmodernizowała linię produkcyjną w swojej walcowni na gorąco blach ze stali nierdzewnej. Jako partner w tym wymagającym projekcie firma Rösler zbudowała jak dotąd największe urządzenie do obróbki strumieniowo ściernej w historii firmy.

Jako część koncernu China Baowu Steel Group Corporation Limited, Taiyuan Iron and Steel Group, w skrócie TISCO, jest jednym z największych i najbardziej renomowanych dostawców stali na świecie. Przez długi czas firma, zlokalizowana w Taiyuan w chińskiej prowincji Shanxi, specjalizowała się między innymi w opracowywaniu i produkcji wyrobów ze stali nierdzewnej, takich jak płyty i blachy. Od 2020 r. realizowany jest ogromny projekt modernizacji tego działu biznesowego, którego celem jest unowocześnienie linii produkcyjnej w walcowni na gorąco blach ze stali nierdzewnej za pomocą najnowocześniejszego sprzętu, w tym nowego systemu obróbki strumieniowo ściernej i wytrawiania. Po zakończeniu projektu cała linia będzie działać w pełni automatycznie.

Specyfikacje techniczne dla systemu obróbki strumieniowo-ściernej, przetwarzającego blachy stalowe o długości do 4100 mm, grubości 160 mm i maksymalnej wadze 35 ton, były bardzo szczegółowe i rygorystyczne; szczególnie w odniesieniu do wyników obróbki strumieniowo-ściernej i przenoszenia obrabianego detalu. Wyzwaniem dla inżynierów firmy Rösler było zaprojektowanie i zbudowanie maszyny gwarantującej wysokiej jakości, precyzyjne wykończenie w skali mikrometrów oraz wysoką przepustowość. Pod względem wielkości i szybkości produkcji nowy system obróbki strumieniowo ściernej przyćmiewa wyposażenie, jakie firma kiedykolwiek zbudowała w tej dziedzinie.

Wysoka prędkość posuwu i niskie odczyty chropowatości powierzchni Niektóre z wymagań TISCO były takie, że stalowe płyty muszą przechodzić przez urządzenie do obróbki strumieniowo ściernej z prędkością 7 m/min, chropowatość powierzchni nie może przekraczać Ra = 4,0 µm, a wykończenie powierzchni musi odpowiadać A/B Sa 2,5. Aby zapobiec nawet minimalnym uszkodzeniom powierzchni obrabianego przedmiotu przez rolki transportowe, klient wymagał, aby płyty były transportowane przez urządzenie do obróbki strumieniowo ściernej, a następnie system wytrawiania w pozycji pionowej. Wyzwanie polegało na tym, że płyty są dostarczane poziomo i przed wprowadzeniem do urządzenia do obróbki strumieniowo ściernej muszą zostać ustawione w pozycji pionowej.

Dwie maszyny połączone w jeden system 

Aby spełnić wymagania klienta dotyczące jakości powierzchni w określonym czasie, inżynierowie Rösler opracowali innowacyjną koncepcję wyposażenia. Łączy ona dwa identyczne urządzenia do obróbki strumieniowo ściernej w jeden system, w którym płyty ze stali nierdzewnej przechodzą kolejno przez obie maszyny, a każda z nich wykorzystuje inne ścierniwo. Poszczególne maszyny wyposażone są w dwanaście turbin Gamma 400G o mocy zainstalowanej 37 kW na turbinę. Po każdej stronie komory śrutowniczej zamontowano pod kątem sześć turbin. Taki układ turbin zapewnia równomierne pokrycie płyt ścierniwem na całej ich szerokości. Całkowita przepustowość ścierniwa na maszynę wynosi 12 000 kg/minutę - to ogromna ilość w porównaniu z przepustowością od 2 000 do 3 000 kg w standardowych urządzeniach do obróbki strumieniowo ściernej. Wysoka przepustowość mediów stanowiła szczególne wyzwanie dla ochrony obu maszyn przed zużyciem. Wyzwaniu temu sprostano, wykonując komorę śrutowniczą ze stali manganowej i wykładając ją łatwymi do wymiany płytami ścieralnymi o grubości 10 mm, również wykonanymi ze stali manganowej. 

W przypadku obróbki strumieniowo ściernej, gdzie wymagana jest wyższa chropowatość powierzchni, każda maszyna może pracować oddzielnie. W takich przypadkach prędkość transportu płyt stalowych jest zmniejszona do 4 m/minutę. Aby zapobiec rozsypywaniu się mediów, każda maszyna jest wyposażona w wysokowydajny system przedmuchiwania. 

Niezwykle wytrzymała konstrukcja ułatwia konserwację

Duży rozmiar stalowych płyt i ich wysoka waga wymagały wyjątkowo solidnej konstrukcji urządzeń do obróbki strumieniowo ściernej. Przykładowo, maksymalne obciążenie na metr bieżący wynosi cztery tony. Ogólne wymiary maszyny są również imponujące: Cały system ma 17 metrów długości i 14 metrów wysokości. Został on umieszczony w kanale o głębokości 2,5 metra. System czyszczenia ścierniwa i lej zasypowy zostały umieszczone na dachu każdego urządzenia do obróbki strumieniowo ściernej. W celu szybkiej i łatwej konserwacji maszyny są wyposażone w cztery platformy inspekcyjne na różnych poziomach, do których można łatwo dotrzeć po odpowiednich schodach. Zwiększa to i tak już imponujący wygląd systemu obróbki strumieniowo ściernej, zaprojektowanego do przetwarzania 315 000 ton płyt ze stali nierdzewnej. 

System sterowania poziomu 2 zaprojektowany do w pełni automatycznej pracy 

Moduł produkcyjny składający się z dwóch urządzeń do obróbki strumieniowo ściernej Rosler i linii wytrawiania jest wyposażony w system sterowania poziomu 2. Ten system wyższego poziomu przekazuje wszystkie dane wymagane dla procesu, na przykład typ płyty i wymaganą chropowatość powierzchni. Informacje te określają również, czy dany typ płyty musi przejść przez oba urządzenia do obróbki strumieniowo ściernej, czy tylko przez jedno. Zapewnia to osiągnięcie wymaganych wartości chropowatości powierzchni i wykończenia bez jakiejkolwiek ręcznej interwencji. 

Wysłane do Chin w 21 kontenerach

Cały kompletny pionowy system obróbki strumieniowo ściernej został zaprojektowany i wyprodukowany w Niemczech. Został on wysłany do Chin drogą morską w 21 kontenerach. Inżynierowie serwisu firmy Rösler, niektórzy z Niemiec, zamontowali system w siedzibie klienta. Kolejnym wyzwaniem było to, że montaż musiał odbyć się w czasie obowiązywania w Chinach surowych ograniczeń w podróżowaniu i przepisów dotyczących kwarantanny Ponadto montaż musiał być starannie skoordynowany z inżynierami serwisowymi firmy dostarczającej linię do wytrawiania. 

Dopiero po montażu w TISCO mogliśmy przetestować cały system. Ze względu na niezwykły rozmiar systemu strumieniowo ściernego, taki test nie był możliwy w fazie produkcji w naszym zakładzie w Untermerzbach w Niemczech. Na szczęście uruchomienie u klienta przebiegło pomyślnie. Właściwie realizacja całego projektu przebiegła bardzo dobrze. W przyszłości wyprodukujemy inne pionowe urządzenia do obróbki strumieniowo ściernej i chciałbym podkreślić, że jesteśmy zadowoleni ze współpracy pomiędzy TISCO i Rösler – relacjonuje Vasili Schaermann, globalny ekspert ds. sprzedaży w Rösler Oberflächentechnik.

Klient był bardzo zadowolony ze sposobu realizacji projektu i osiągniętych rezultatów obróbki strumieniowo ściernej. Pracownicy klienta byli pod szczególnym wrażeniem zdolności ekspertów Rösler do pełnego spełnienia wymagań TISCO. Duży, zaawansowany system obróbki strumieniowo ściernej z Niemiec z pewnością pomoże TISCO wzmocnić swoją pozycję na rynku.

Źródło: Rösler

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę