Nissan uruchamia inteligentną fabrykę

Nissan uruchamia inteligentną fabrykę Nissan

Nissan zaprezentował w zakładach w Tochigi linię produkcyjną, która została zaprojektowana zgodnie z założeniami inicjatywy Nissan Intelligent Factory.

Ten unikalny projekt ma stanowić wsparcie dla produkcji pojazdów nowej generacji wykorzystujących innowacyjne technologie, a także przyczynić się do realizacji założeń marki w zakresie osiągnięcia neutralności węglowej. Nissan przedstawił również plan działań mających doprowadzić do realizacji tego celu we wszystkich zakładach produkcyjnych marki na całym świecie do roku 2050.

Nadszedł czas wielkich zmian dla przemysłu motoryzacyjnego, a globalny problem, jakim są zmiany klimatyczne, stanowi coraz większe wyzwanie, wymagające natychmiastowych działań. Postrzegamy to jako okazję do wykorzystania potencjału monozukuri (produkcji), wpisanego w nasze DNA, a także do opracowywania i zastosowania innowacyjnych technologii, które pozwolą nam sprostać stojącym przed nami wyzwaniom – powiedział Hideyuki Sakamoto, wiceprezes Nissana odpowiedzialny za produkcję i zarządzanie łańcuchem dostaw.

Nissan Intelligent Factory (Inteligentna Fabryka Nissana)

W związku z postępującym procesem starzenia się społeczeństwa i poważnym niedoborem siły roboczej, w Japonii pojawiła się konieczność zerwania z tradycyjnymi metodami produkcji, które wymagają dużych nakładów pracy. Pandemia i zmiany klimatyczne to kolejne problemy, z którymi mierzyć się musi przemysł motoryzacyjny. Jednocześnie obserwowane w branży trendy związane z elektryfikacją, inteligentnymi pojazdami i najnowocześniejszymi technologiami w zakresie łączności sprawiają, że konstrukcja i funkcjonalność pojazdów stają się coraz bardziej zaawansowane i złożone.

W odpowiedzi na te potrzeby Nissan postanowił wdrożyć w zakładzie w Tochigi zmiany zgodne z założeniami inicjatywy Nissan Intelligent Factory. Główne założenia projektowanej inteligentnej fabryki Nissana:

1. Wykorzystanie robotów, którym „przekazano” umiejętności mistrzów takumi, do produkcji najwyższej jakości pojazdów nowej generacji;
2. Stworzenie lepszego środowiska pracy, przyjaznego dla szerokiej rzeszy pracowników;
3. Stworzenie zeroemisyjnego systemu produkcji, a tym samym przyspieszenie wysiłków na rzecz dekarbonizacji społeczeństwa.

Zgodnie z planem, jeszcze w tym roku podatkowym w zakładzie w Tochigi zostanie uruchomiona produkcja nowego elektrycznego crossovera Nissana Ariya.

Osiągnięcie neutralności węglowej

Nissan wyznaczył także cel neutralności węglowej w działalności spółki oraz cyklu życia jej samochodów do 2050 r. Firma dąży do osiągnięcia neutralności węglowej produkcji poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w procesach produkcyjnych w celu zwiększania wydajności montażu samochodów, począwszy od inicjatywy Nissan Intelligent Factory.

Nissan będzie starał się również osiągnąć wyższą wydajność w zakresie wykorzystania energii i materiałów w swoich zakładach produkcyjnych. Plany zakładają pełną elektryfikację urządzeń produkcyjnych do 2050 r., co wiąże się z wprowadzeniem najnowocześniejszych technologii produkcji i zmniejszeniem zużycia energii. Aby osiągnąć neutralność węglową w zakładach produkcyjnych, cała zużywana energia elektryczna będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii lub będzie wytwarzana na miejscu przy użyciu ogniw paliwowych wykorzystujących paliwa alternatywne.

Źródło: Nissan

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę