Nowe metody obróbki wewnętrznej

Sandvik Coromant,  głowica CoroTurn Prime SL, obróbka wewnętrzna, © sandvic coromant

Udostępnij:

Przełomowa metodę toczenia wewnętrznego obiecuje firma Sandvik Coromant, która wprowadza do asortymentu głowicę CoroTurn Prime SL. Głowica może być wykorzystana wszędzie tam, gdzie wykonuje się obróbkę w otworach o średnicy powyżej 90 mm (3.5 cala), na wysięgach o długości do 8-10 krotności średnicy.

Po zeszłorocznej premierze metody PrimeTurning i narzędzi do toczenia zewnętrznego, Sandvik Coromant wprowadza do asortymentu głowicę CoroTurn Prime SL, dzięki której można zastosować tę przełomową metodę do toczenia wewnętrznego. Nowa głowica modułowego systemu SL jest odpowiedzią na potrzeby przemysłu naftowego i gazowniczego, branży lotniczej i innych producentów.Obróbka w kierunku od wnętrza otworu do jego wylotu, realizowana z zastosowaniem głowicy CoroTurn Prime SL i metody PrimeTurning, zapewnia doskonały przebieg odprowadzania i kontrolę wiórów - mówi Hakan Ericksson, product manager general turning w firmie Sandvik Coromant. - Wytwórcy powinni być zadowoleni z małej chropowatości powierzchni, a także wysokiej produktywności, większej trwałości ostrzy i wysokiego poziomu wykorzystania obrabiarek.

Inaczej niż w tradycyjnym toczeniu wewnętrznym, w metodzie PrimeTurning ostrze zagłębia się w materiał przy uchwycie i skrawa przemieszczając się w kierunku do wylotu otworu (kierunek ruchu posuwowego od uchwytu). Dzięki temu można zastosować mały kąt przystawienia, który umożliwia uzyskanie większej produktywności. Jednak, jeśli jest to konieczne, dostępny jest również wariant, z odwróconym gniazdem płytki, który umożliwia wykonywanie toczenia PrimeTurning w przeciwnym kierunku (w głąb otworu, tj. do uchwytu).

Do wewnętrznego toczenia PrimeTurning użyć można obu rodzajów płytek: Wariant A do profilowania, obróbki wykończeniowej i lekkiej obróbki zgrubnej; oraz wariant B do obróbki zgrubnej i wykończeniowej.

Dzięki metodzie PrimeTurning prędkość i posuw mogą zostać skutecznie zwiększone nawet dwukrotnie. Jest to możliwe, ponieważ mały kąt przystawienia sprawia, że generowane są cieńsze i szersze wióry, a obciążenie mechaniczne i cieplne nie jest skupione wokół naroża płytki, dzięki czemu można zastosować wyższe parametry skrawania i/lub uzyskać lepszą trwałość ostrzy.

Dodatkowo w przypadku toczenia od uchwytu nie ma ryzyka zakleszczania wiórów, stanowiącego częsty i bardzo niepożądany efekt występujący podczas konwencjonalnego toczenia wzdłużnego.

Dzięki głowicom CoroTurn Prime dostępnym w ramach modułowego systemu SL można budować zróżnicowane zespoły narzędzi z wykorzystaniem niewielkiej liczby elementów składowych. Głowice CoroTurn Prime SL posiadają złącze o średnicy 40 mm (1.575 cala). Stosuje się je na jednolitych stalowych lub węglikowych trzonkach, a także trzonkach wyposażonych w tłumik drgań Silent Tools TM , który zabezpiecza przed ich wzbudzeniem w toczeniu wewnętrznym.

Inną nowością w ofercie Sandvik Coromant są płytki z nową geometrią oznaczoną symbolem -H3. Jej konstrukcja umożliwia wyeliminowanie wszystkich problemów związanych z kontrolą wiórów, które stanowiły wyzwanie podczas obróbki stali niskowęglowych i stali o podwyższonej wytrzymałości. Geometria -H3 dostępna jest w ofercie płytek wariantu B w gatunkach GC4325, GC1115 i H13A. 

Źródło: Sandvik Coromant

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również