Obróbka kół zębatych dwu-, trzykrotnie szybsza niż dłutowanie

Sandvik Coromant, frezy CoroMill 178 © Sandvik Coromant

Udostępnij:

Nowe rozwiązanie z zakresu power skiving, obejmujące frezy CoroMill 178 i CoroMill 180 firmy Sandvik Coromant, zostaje wprowadzone na rynek, aby wspomóc producentów z branży motoryzacyjnej w produkcji kół zębatych i wielowypustów w ramach pojedynczego zamocowania na obrabiarce wielozadaniowej lub w centrum obróbkowym. Procesy w ramach metody skiving są wielokrotnie szybsze od dłutowania oraz bardziej uniwersalne niż przeciąganie, i szybko stają się wydajną i elastyczną alternatywą dla innych metod stosowanych do produkcji kół zębatych i wielowypustów.

Rozwiązanie typu power skiving obejmuje jednolite frezy trzpieniowe i głowice frezarskie oraz głowice frezarskie na płytki wymienne. Frez typu CoroMill 178S (pełnowęglikowy) jest przeznaczony do zastosowań wymagających obróbki dużych partii, obróbki z dużą prędkością obrotową i dużej trwałości ostrzy narzędzia, natomiast frez CoroMill 178H (ze stali szybkotnącej wytwarzanej metodą metalurgii proszków) jest narzędziem ogólnego zastosowania do frezowania walcowo-czołowego i obróbki z użyciem małych średnic. Narzędzia te oferują dużą dokładność w porównaniu do narzędzi na wymienne płytki dzięki precyzyjnej podziałce i mniejszej odchyłce bicia, zapewniającą lepsze wykończenie profili kół zębatych i wielowypustów. Zazwyczaj możliwa jest nawet dziesięciokrotna regeneracja w zależności od stanu narzędzia.Frezy CoroMill 180 na płytki wymienne przeznaczone są do obróbki zgrubnej dużych partii szerokiego zakresu kół zębatych (moduły 2-9 mm). Wśród ich licznych godnych odnotowania właściwości jest dodatni kąt natarcia dla ograniczenia oporów skrawania oraz potencjał zastosowania do obróbki na sucho, co zmniejsza koszty chłodziwa i przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Gama frezów do metody power skiving może zapewnić zarówno dużą wydajność, jak również optymalne wykończenie profili – mówi Harish Maniyoor, globalny kierownik produktu w segmencie rozwiązań dla branży motoryzacyjnej w firmie Sandvik Coromant. – Połączenie tych cech z możliwością wykonywania obróbki bez zmiany zamocowania sprawia, że narzędzia te pozwalają uzyskać lepszą jakość, a także zaoszczędzić czas i obniżyć koszty. W istocie – można oczekiwać skrócenia czasów cyklu o około 50% w porównaniu z dłutowaniem kół zębatych, co znacznie zmniejsza jednostkowy koszt na przedmiot obrabiany. Warto również odnotować, że metoda power skiving jest bardziej elastyczna niż obróbka frezem ślimakowym w procesie produkcji nowych kompaktowych przekładni samochodowych.

Wszystkie narzędzia produkowane są na indywidualne zamówienie i precyzyjnie dopasowane do wymagań klienta. Jeśli projekt zostanie przygotowany prawidłowo, proces na poziomie produkcji będzie nawet 15 razy szybszy niż dłutowanie i bardziej elastyczny niż przeciąganie, dając zarazem wyższą jakość produktu. Opracowana metoda zwiększa również elastyczność procesu u klientów końcowych, przenosząc produkcję od dostawców, używających przeznaczonych specjalnie do tego celu obrabiarek, do wewnątrzzakładowych centrów obróbkowych. Ponadto poprawi się niezawodność procesu dzięki mniejszej liczbie nieplanowanych zatrzymań.Największe korzyści odniosą producenci w branży motoryzacyjnej, ponieważ narzędzia te wspomogą rozwój technologii samochodów hybrydowych, jak również elektromobilności samochodów, ciężarówek, ciągników i koparek. Typowe rozwiązania obejmują obróbkę zewnętrznych i wewnętrznych kół zębatych i wielowypustów – oraz kół zębatych walcowych i o podwójnym uzębieniu śrubowym – do przekładni samochodowych, a także różnorodnych kół zębatych innego rodzaju, podzespołów sprzęgła, wielowypustów, wałków, pierścieni synchronizatorów oraz części przegubów homokinetycznych.

Źródło: Sandvik Coromant

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również