Ochrona przed wysuwaniem się frezów palcowych

© Widia, Haimer

Udostępnij:

WIDIA razem z firmą Haimer GmbH wprowadzają uchwyt SAFE-LOCK. To nowa generacja ochrony przed wysuwaniem się frezów palcowych. System ten zabezpiecza przed wysuwaniem się z oprawek narzędzi z chwytem cylindrycznymi, także podczas frezowania zgrubnego.

Ponadto zapewnia także dużą dokładność mocowania narzędzia, co przyczynia się do zwiększenia niezawodności procesu obróbki, dłuższej żywotności narzędzi oraz większej produktywności.W wielu gałęziach przemysłu, takich jak lotniczy, obronny, motoryzacyjny, energetyczny wzrasta zastosowanie materiałów lekkich oraz o wysokiej wytrzymałości, np. stopów tytanu, inconeli i nowych stopów aluminiowych. Dlatego rozwijanie technologii wydajnej obróbki tych materiałów jest priorytetowym zadaniem dla wielu producentów .

- Stało się to szczególnie widoczne w ostatnich latach, gdy wprowadzono na rynek wysokowydajne narzędzia skrawające - mówi Doug Ewald, kierownik rozwoju systemów narzędziowych WIDIA. Wiele branż przemysłowych wprowadza nowe wyposażenie produkcyjne (obrabiarki, narzędzia skrawające, uchwyty narzędziowe), które wytrzymuje wysokie obciążenie momentem i siłami skrawania i zapewnia niezawodność procesu obróbki drogich części.

Przy występowaniu dużych sił skrawania znacznie wzrasta niebezpieczeństwo wysunięcia się freza palcowego z uchwytu. Uchwyty ze skurczem termicznym znane są z dużej dokładności mocowania, jednak wytwarzana w nich siła zacisku może nie wystarczyć do wydajnego frezowania zgrubnego.

Od wielu lat stosowane są narzędzia z uchwytem Weldon. W uchwycie tym do wytworzenia możliwie dużej siły tarcia i momentu obrotowego potrzebnego w wysokowydajnej obróbce służą śruby mocujące, które naciskają na spłaszczenie chwytu cylindrycznego narzędzia. Szacuje się, że około 70% wszystkich użytkowników stosuje w obróbce zgrubnej uchwyty Weldon ze względu na ich dużą pewność mocowania narzędzi. Jednakże w uchwytach tych występuje błąd położenia osi narzędzia i związane z tym bicie promieniowe. Przyczynia się to również do krótszego okresu trwałości narzędzia.

Niezawodne wysokowydajne frezowanie
SAFE-LOCK jest nowym sposobem zabezpieczenia narzędzi z chwytem cylindrycznym przed ich wyciąganiem z uchwytu. Narzędzie ma na chwycie wyszlifowane rowki śrubowe, które współpracując z kołkiem zabierakowym w uchwycie zabezpieczają narzędzie przed obrotem i wyciąganiem z uchwytu, nawet w ekstremalnie ciężkiej obróbce skrawania. Śrubowy zarys rowków w rozwiązaniu Safe-Lock umożliwia regulację długości narzędzia np. po przeostrzeniu .SAFE-LOCK może być zastosowany w najnowszych uchwytach ze skurczem termicznym, ponieważ można go używać zarówno do obróbki zgrubnej jak i szybkościowej. W rozgrzany uchwyt wkłada się narzędzie z jednoczesnym ruchem obrotowym, tak aby kołek zabierakowy wszedł w rowek śrubowy. Może być zastosowana dodatkowa sprężyna do wykasowania luzu osiowego narzędzia. Po kilku sekundach wraz z ochłodzeniem uchwyt kurczy się i następuje pewne mocowanie.

Uzyskiwana dokładność współosiowości < 3 µm (0.00012») uzyskiwana przez skurcz termiczny jest 10-krotnie większa niż w przypadku standardowych uchwytów Weldon. Pewne i dokładne mocowanie narzędzia umożliwia stosowanie w obróbce większych głębokości i posuwów. Namacalne korzyści: oszczędność czasu, większa produktywność, mniej braków, mniejsze wibracje oraz większa pewność procesu obróbki.

www.widia.com

Udostępnij:

DrukujMM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również