Olbrzymie straty przez stalową mafię

metallurgyfordummies.com

Przez wyłudzanie VAT-u przy dystrybucji stali polski budżet ponosi straty rzędu 400 mln zł rocznie. Tracą też dystrybutorzy i producenci, którzy mają problem, by sprzedać na polskim rynku swoje produkty. M.in. z tego powodu firma ArcelorMittal musiała wstrzymać część produkcji w Warszawie.

- Proceder polega na wyłudzaniu VAT przy eksporcie i imporcie stali w transakcjach wewnątrzunijnych. Traci na tym budżet, bo przy sprowadzeniu stali do Polski fikcyjna firma nie płaci VAT. Sprowadzają towar, otrzymują fakturę ze stawką VAT 0%, a sprzedając ten towar w Polsce, wystawiają już fakturę ze stawką 23%, taką też zapłatę otrzymują od swojego klienta, natomiast one tego VAT nie odprowadzają do urzędu skarbowego - wyjaśnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Iwona Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali (PUDS).

W wyniku tego procederu na rynku pojawia się tańszy o 23% towar. Poziom marży dystrybutorów waha się w granicach 5-6%. Legalnie działające firmy mają poważny problem ze sprzedażą, bo nie są w stanie obniżyć swoich cen do poziomu tych oferowanych przez nielegalnych sprzedawców. A tańszego towaru jest coraz więcej. Zgodnie w wyliczeniami PUDS i Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej w 2011 roku na polskim rynku 600 tys. ton prętów zbrojeniowych stanowił towar nielegalny. Całkowite zużycie prętów sięgnęło wówczas 1,4 mln ton, czyli od ponad 40% towaru, który został w Polsce sprzedany i zabudowany w ramach inwestycji infrastrukturalnych, nie został odprowadzony podatek. Polscy producenci pokryli tylko 30% zapotrzebowania.

To jeden z powodów, z jakiego 28 stycznia w Hucie ArcelorMittal Warszawa wstrzymano produkcję w stalowni i walcowni. 200 pracowników zostało wysłanych na 9 lub 11 dni przymusowego urlopu.

Problem wyłudzania VAT trudno wykryć, bo nielegalne firmy pojawiają się na rynku, wyłudzają podatek w ogromnych sumach i znikają z rynku po kilku miesiącach. Oznacza to, że wykrycie nadużyć przez organy skarbowe jest bardzo trudne. Kontrole organów podatkowych są często przeprowadzane po kilku latach, kiedy nie ma ani takiej firmy, ani żadnych dokumentów do sprawdzenia. Dlatego producenci i dystrybutorzy stali w Polsce chcą zmian w sposobie naliczania podatku VAT.

- Jedyną metodą zahamowania nielegalnego procederu jest wprowadzenie „reverse charge", czyli tzw. odwróconego sposobu naliczania podatku VAT. Mechanizm ten był wprowadzany w różnych krajach europejskich, w Polsce w branży złomu, która była również opanowana przez ten proceder - przekonuje Iwona Dybał. - Polega to na tym, że wszyscy uczestnicy rynku wystawiają faktury ze stawką 0, a VAT jest odprowadzany przez finalnego odbiorcę. Wtedy nie ma miejsca dla firm, które wyłudzają pod drodze VAT. Jedyny problem to przesunięcie w czasie wpływu tego podatku, ale ten podatek do budżetu wpłynie - dodaje.

Polska Unia Dystrybutorów Stali zamierza przekonywać do zmiany przepisów Ministerstwo Finansów, działając razem z Hutniczą Izbą Przemysłowo-Handlową oraz z producentami.

źródło: newseria.pl

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę